سايت خبري تحليلي انديشه ها : نخبه پرافتخار ايراني مقيم خارج از كشور
شنبه، 29 خرداد 1395 - 00:51 کد خبر:69640
سايت خبري تحليلي انديشه ها: در شركت هاي بزرگ دنيا اينطور نيست كه خود مخترع تمامي كارها از ايده تا تجاري سازي را خود انجام دهد بلكه تيم هاي مختلف در حوزه هاي مختلف وجود دارد

سايت خبري تحليلي انديشه ها:
 
 
در اين مصاحبه با دكتر رسول شاهسوني پژوهشگر فناوري هاي پيشرفته و نوظهور در دانشگاه نورنبرك آلمان از نخبگان و مخترعان موفق ايراني كه داراي افتخارات فراوان ملي و 10 مدال جهاني، همچنين جوان كارآفرين برتر مي باشند ارتباط برقرار نموديم و جهت آشنايي بيشتر با ايشان و نقطه نظراتشان دررابطه با تجاري سازي اختراعات، ارتباط و تعامل دانشگاه و صنعت در داخل و خارج از كشور با ايشان گفتگو كرديم . 
1.    لطفا خودتان را بيشتر معرفي كنيد : 
هم اكنون در مقطع دكتري مهندسي مكانيك گرايش رباتيك و بيومكاترونيك علوم پيشرفته در دانشگاه نورنبرگ آلمان تحصيل مي كنم. فارغ التحصيل رشته‌هاي مهندسي مكانيك و مهندسي كامپيوتر و كارشناس ارشد مهندسي مكانيك از دانشگاه تربيت مدرس تهران مي باشم. از سال هاي 2005 تا 2016 مدال هاي متعدد جهاني از جمله مدال طلاي جهاني ارشميدس روسيه، رتبه اول كشور در جشنواره جوان برتر مخترع و مبتكربخش مكانيك و هوا فضا،  نشان برترين جوان ايران و دانشجوي نمونه وزارت علوم تحقيقات و فناوري و ...را كسب نموده ام و چندين بار توسط رياست محترم جمهوري اسلامي ايران تقدير شده ام .
2.    به عنوان يك چهره نخبه شاخص و پژوهشگر در سطح ملي و بين المللي بفرماييد در چه حوزه هايي فعاليت مي كنيد و چند تا اختراع داريد ؟
در حوزه فناوري هاي پيشرفته و علوم نوظهور كه به گسترش تكنولوژي هاي جديد كمك مي نمايد فعاليت دارم و بيشتر تمركزم در حوزه مكاترونيك، بيومكاترونيك، ربات هاي هوشمند و اتوماسيون ربات هاي صنعتي مي باشد. تمركز ايده ها و ابداعات جديد در رفع مشكلات علمي و خلاق و بر پايه علمي مي باشد كه نهايتا بتواند علاوه بر رفع معضلات به نمونه هاي عملي و كاربردي تبديل گردد.  تا كنون حدود 30 اختراع دارم كه حدودا 10 اختراع رو به ثبت رسانده ام و نمونه هاي صنعتي آن ها ساخته شده است.
3.    تاكنون داوري جشنواره هاي فن بازار، مسابقات اختراعات و رباتيك در ميادين جهاني را انجام داده ايد، ديد شما در حوزه تكنولوژي و تجاري سازي اختراعات چگونه هست ؟ 
در كشورهاي پيشرفته از ابتداي اينكه يك ايده بخواهد شروع به كار نمايد تا به محصول نهايي تبديل شود ساختار هدفمندي وجود دارد كه نگاه آنها تجاري بوده و از همان ابتدا ايده هاي ضعيف و غير قابل تبديل شدن به نمونه صنعتي را جدا مي كنند لذا تاكيدشان به ايده هاي تجاري بوده و اهميت بيشتري خواهند داد. در كشور ما با توجه به اينكه پتانسيل خوبي در ايده هاي فعلي مخترعان وجود دارد بايد يك سيستم و پروسه اي ايجاد شود تا ايده هايي كه به ثبت اختراع تبديل شده اند، ارزيابي و آنهايي كه ايده تجاري دارند وارد صنعت شوند. اين حلقه مفقود است و به نظر مي رسد با تلاش و همت مي توانيم در يك چشم انداز چند ساله و الگو گرفتن از كشورهايي پيشرفته اين امر مهم را محقق نماييم. 
4.    آيا بنياد نخبگان و صندوق نوآوري و شكوفايي توانسته است فضاي دانشگاه را به صنعت نزديك كند و حمايت مالي نمايد ؟
بهتر است درپاسخ به اين سوال بگويم برويد نتيجه آن را در دانشگاه و صنعت جستجو كنيد كه آيا در عمل چنين اتفاقي افتاده است يا خير! 
5.    با توجه به اينكه اكنون دريكي از  بهترين دانشگاه هاي دنيا در كشور آلمان تحصيل مي كنيد در مقايسه دانشگاه هاي ايران و خارج از كشور در حوزه اختراعات ديدگاه تان چيست ؟ 
در دانشگاه هاي داخل كشور در بخش آموزش مي توانيم بگوييم فارغ التحصيلان دانشگاهي كشورمان از كيفيت بالايي برخوردارند اما از نظر پژوهش هاي عملي و كاربردي خروجي خوبي ندارند چون تمركز تحصيلات تكميلي در كشورمان تئوري و مقاله محور بوده است. اما دانشگاه هاي خارج از كشور از نظر پژوهشي پيشرفت بهتري دارند و بيشتر بدليل زيرساخت هاي مناسب پژوهشي و تجهيزات مي باشد از طرفي نگاه اساتيد در دانشگاه هاي خارج از كشور به سمت پژوهش هاي قابل ورود به صنعت مي باشد.
 
6.    شما كه در كشور عنوان برترين جوان ايران را داشته ايد از طرفي سال هاي متمادي در سطوح ملي، بين‌المللي و جهاني مورد تقدير قرار گرفته ايد به نظرتان چرا اختراعات در ايران كاربردي نمي شوند؟ چه بايد كرد ؟
 گام اول برخي از اختراعات ايده هايشان صنعتي و كاربردي نيست چون توجيه اقتصادي ندارد لذا پروسه تجاري سازي آنها به راحتي ميسر نمي باشد مرحله دوم اينكه ما زيرساخت مناسب جهت تجاري سازي اختراعات نداريم . لازم است از سمت بنياد ملي نخبگان، سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي، وزارت علوم، وزارت بهداشت و وزارت صنعت يكسري زير ساخت ها و مراكز پژوهشي مختص كاربردي كردن نتايج پژوهش ها، تحثيثات و اختراعات باشد كه زمينه كار براي پژوهش هاي صنعتي را فراهم كنيم و در اختيار دانش جويان و محققان قرار دهيم. 
7.    به عنوان جوان كارآفرين برتر كشور، چرا دانشجويان مخترع و مبتكر به فكر تجاري نمودن در خارج از كشور هستند ؟ 
دلايل مختلفي دارد از جمله اينكه متاسفانه خيلي از آنها در داخل كشور حمايت نمي شوند و علارقم مشكلات فراوان هرگاه اقدام به تجاري سازي يا كارآفريني نموده اند با قوانين دشوار اداري در اين راه مواجه شده اند و بي توجهي مسيولان نيز باعث شده دلسرد شوند از آن سو مشاهده مي كنند كه در خارج از كشور با روي باز از ايده هاي آنها استقبال مي كنند و شرايط مناسب را براي آنها فراهم مي آورند.
8.    برخي مسئولان عقيده دارند كه خود مخترعان بايد در عرصه اقتصادي و تجاري سازي اختراعات خود وارد شوند، از آنجا كه حضرتعالي با شركت هاي بزرگ چون زيمنس Siemens وBMW  همكاري داريد آيا اين موضوع از ديدگاه شما صحيح است؟
همه مخترعان توانايي و دانش لازم براي ورود به عرصه اقتصاد و تجاري سازي را ندارند و ضرورتي هم ندارد كه همه آنها بلد باشند چون در شركت هاي بزرگ دنيا اينطور نيست كه خود مخترع تمامي كارها از ايده تا تجاري سازي را خود انجام دهد بلكه تيم هاي مختلف در حوزه هاي مختلف وجود دارد كه آنها را تا ورود محصول به بازار پشتيباني مي كند كه متاسفانه اين حلقه در كشور ما مفقود است.