سايت خبري تحليلي انديشه ها : نجات اسلام از نابودي مهم ترين دستاورد قيام عاشورا
شنبه، 15 مهر 1396 - 21:17 کد خبر:84884
سايت خبري تحليلي انديشه ها:
خبرگزاري شبستان: بيداري امت اسلام و نجات اسلام از تحريف و نابودي از مهم ترين دستاوردهاي قيام عاشورا بود.
 

 

خبرگزاري شبستان_ خرم آباد؛

 

در مباحث عاشورا پژوهي، همواره بحث « دستاوردهاي عاشورا» همچون علل قيام حسيني از اهميت ويژه اي برخوردار است، شايد بتوان گفت اين بحث پيش از ديگر مباحث مربوط به عاشورا به سرنوشت انسان ها و امت اسلام ارتباط دارد.

 

البته اين مبحث پيش از ديگر مباحث داراي محورها و ابعاد متعددي است كه تبيين آنها مجال وسيعي مي خواهد.

 

به همين دليل در اين نوشتار  نگاهي كوتا به برخي از دستاوردهاي قيام حسيني خواهيم داشت.

 


 

نجات اسلام از تحريف و نابودي

 

مي توان گفت سالار شهيدان امام حسين( عليه السلام) قبل از هر اقدام و پيش از دعوت مردم كوفه و در واقع حتي قبل  از نخستين گام قيام، مهم ترين علت قيام خود را بيان فرمودند، آن حضرت درپاسخ درخواست حاكم مدينه براي بيعت با يزيد، سخن تاريخي خود را چنين اعلام كرد« وقتي جرثومه ظلم وفساد همچون يزيد مدعي رهبري اسلام باشد فاتحه آن اسلام را بايد خواند.

 

معناي آن اين است كه اگر سالار شهيدان به پا نمي خواست حتي اسم و ظاهر اسلام نيز از بين مي رفت، بنابراين مهم ترين دستاورد قيام حسيني نجات اسلام از نابودي بود.

 

رسوا شدن يزيد به عنوان خليفه مسلمين

 

نتيجه طبيعي دستاورد اول دستاورد ديگري بود كه بايد از آن به عنوان رسوايي بزرگ يزيد نام برد.

 

رضا زيودار، كارشناس ديني و فرهنگي، گفت:  يزيد به عنوان رهبر اسلام و خليفه مسلمين شناخته مي شد و همه از او با لقب امير المومنين ياد مي كردند ولي كار به همين جا ختم نشد ومسئله اين بود كه پاره تن خليفه راستين پيامبر خدا در آن  زمان، حسين بن علي (ع) بود، حال آنكه يزيد آن حضرت را به عنوان خارجي ( خروج كننده برخليفه مسلمين و خارج شده از دين خدا) معرفي كرده بود.

 

وي افزود: قيام عاشورا يزيد را نزد همه امت اسلام رسوا و حركت ضد اسلامي و ضد ديني او را آشكار كرد.

 

بيدار كردن امت اسلامي

 

زيودار، بيان كرد:تا پيش از قيام سالار شهيدان، امت در خوابي سنگين فرو رفته بود، گويي در چنبره سحر و جادو رفتار و برده وار و چشم و گوش بسته تابع يزيد و يزيديان شده بود.

 

وي ابراز كرد: گروهي از آنان هم مانند مردم كوفه كه اندكي بيدار بودند با سالار شهيدان كاري كردند كه بقيه امت نكرد.

 

اين كارشناس، افزود: شهادت امام حسين (ع) جامعه اسلامي را به شدت تكان داد و با دميدن روح مبارزه و فداكاري در كالبد آنان، حصار بي تفاوتي و در خود فرو رفتگي را كه رژيم منحوس اموي به دور آنان كشيده بود، در هم فرو ريخت.

 

وي تصريح كرد: از پي اين حادثه دلخراش، جامعه دريافت كه حق با اهل بيت پيامبر(ص) است و دولت مخالف آنها نه تنها به اصول و ارزش هاي اسلامي پايبند نيست بلكه رژيمي سفاك و مستبد است كه مي خواهد جامعه  اسلامي را به جاهليت نخستين برگرداند.

 

زيودار، اذعان داشت: از اين رو موجي از تنفر عليه دستگاه حكومتي آنها ايجاد شد و شيعيان به خود آمدند و از اينكه فرزند پيامبر خدا(ص) را ياري نكرده بود و به شدت پيشمان شدند و به تدريج موج بيداري سراسر جامعه اسلامي را فرا گرفت و زمينه تشكيل نهضت توابين و ديگر قيام ها فراهم شد.

 

جدايي اسلام اموي از اسلام علوي

 

اين كارشناس ديني و فرهنگي، ابراز كرد:فراگير شدن و ريشه دواندن جريان مستقيم و منزوي شدن اهل بيت (عليه السلام) در طول پنجاه سال و عوض شدن چند نسل در ميان  مسلمين مجموعاً سبب شد اسلام حقيقي كه همان اسلام علوي و مكتب ولايت اهل بيت (عليه السلام) است از اذهان دور شود و اسلام سفيائي و اموي و اسلام سقيفه به عنوان دين واقعي معرفي شود.

 

وي خاطرنشان كرد:مهمترين اثر قيام كربلا تفكيك اسلام راستين  از اسلام دروغين بود كه كربلا توطئه سقيفه را افشاء كرد و فرق بين خلافت اسلامي و سلطنت موروثي را به مردم آشكار كرد و توانست بسياري از مظالمي را كه برخاندان پيامبر (ص) گذشت و جناياتي را كه برآنان رفته بود برملا كرد.

 

ايجاد  يك پايگاه دائمي حماسي و ظالم ستيز

 

زيودار، ادامه داد: خون مطهر سالار شهيدان از همان ساعات و روزهاي آغازين بعد از عاشورا تاثير شگفت انگيز خود را گذاشت و قبر مقدس آن حضرت به تدريج به صورت يك پايگاه دائمي حماسي و ظالم ستيزي درآمد.

 

وي بيان كرد: اين حقيقت بزرگ را قهرمان كربلا، بزرگ بانوي اسلام، حضرت زينب (س)به حضرت زين العابدين، امام سجاد(ع) متذكر شد و اعلام كرد كه از پدر و جد بزرگوارش شنيده است كربلا به زودي قبله دل ها و كعبه عشاق حق و حقيقت و پايگاه نبرد با ظالمان خواهد بود.

 

زيودار، خاطرنشان كرد: با وجودي كه حكام ستمگر بني اميه و بني عباس به شدت با شكل گيري اين پايگاه مبارزه كردند و حتي بارها قبر مبارك سالار شهيدان را به آب بستند و شخم زندند تا كسي به زيارت آن حضرت نرود و دل هاي  عاشقان به آنجا پر نزند و دوستان حقيقي و مبارزان مكتب عاشورا  گرد هم جمع نشوند.

 


 

وي خاطرنشان كرد: نتيجه اين امر جز شعله ور تر شدن آتش عشق حسيني و عاشورايي در دلها چيز ديگري نبود.

 

قرن ها گذشت و دنيا همچنان ادامه يافت تا زمانيكه كربلا پايتخت خون رنگ مكتب تشيع و كعبه سبز عاشقان حسيني و مركز صدور حماسه ناب ظلم ستيزي در همه جانها و دلها شده است.

 

مهم ترين نماد و جلوه اين حقيقت عاشورايي در ملت بزرگ و انقلاب اسلامي ايران متجلي شد، نهضت بنيانگذار جمهوري اسلامي، حضرت امام خميني (ره) بزرگترين دستاورد تاريخي عاشورا است، با توجه به اينكه انقلاب اسلامي به خواست خدا زمينه و مقدمه انقلاب جهاني امام عصر(عج) است، اگر بگوييم حلقه واسطه ميان عاشورا و ظهور خواهد بود، سخني به گزاف نگفته ايم، پيروزي بزرگ جنگ33 روزه حزب الله لبنان و پيروزي جنگ 22 روزه عزه نيز كه موجب شكست و ذلت خفت بار رژيم اشغالگر قدس و در واقع شكست استكبار جهاني شد، بدون ترديد از دستاوردهاي جديد و راستين عاشوراي حسيني است.

 


 

بنابراين، در تبيين دستاوردهاي قيام عاشورا لازم نيست فقط نهضت توابين، قيام مختار و شورش هاي مكه و مدينه و عراق وخراسان  در آن زمان ها را مثال بزنيم، بلكه عاشوراي حسيني همچون شجره طيبه اي هم اكنون نيز شاخساران زيبا و پرثمر خويش را در جهان اسلام گستراند و سايه سار حيات بخش خود را برسر انسان ها در دنيا فرو افكنده است.

 

اين بعني بالنده بودن قيام حسيني در هر زمان و هرمكان، اگر قبلاٌ تصور مي كرديم حقيقت ( كل ارض كربلا و كل يوم عاشورا) به طور صرف يك شعار است، اما امروز با تحولات شگفت انگبز كشورهاي اسلامي و بيداري جهان اسلام، واقعي بودن آن را چشم مي بينيم.

 

دستاورد هاي قيام عاشورا همچون خود آن حقيقتي بي كران، بالنده، روز افزون، هر روز نوشونده و حماسه آفرين است و هرچه زمان پيش تر مي رود، جلوه هاي جديدي از آن آشكاو زنده بودن آن بيش از پيش هويدا مي شود.

 

آري حسين(ع) و عاشوراي او هرگز به شيعه اختصاص نداد، حتي به جهان اسلام نيز منحصر نيست، زيرا حسين(ع) يك حقيقت انساني و جهاني و كوثري هماره جوشان در كويرتفتيده دنياي امروز است و دستاوردهاي حماسه او هرگز تمامي ندارد.