سايت خبري تحليلي انديشه ها : صندوق‌هاي بازنشستگي از عوامل سقوط شوروي
شنبه، 13 آبان 1396 - 07:24 کد خبر:84987
سايت خبري تحليلي انديشه ها:
ايلنا: سعيد ليلاز گفت: ايران اولين كشور جهان است كه به صورت توامان در حال پير شدن و فقير شدن است.
بي‌توجهي به صندوق‌هاي بازنشستگي از عوامل سقوط شوروي بود/ ايران توامان در حال پير و فقير شدن است

سعيد ليلاز در گفتگو با خبرنگار اقتصادي ايلنا در خصوص وضعيت صندوق‌هاي بازنشستگي در ايران اظهار داشت: سال‌ها پيش در مقاله‌اي عنوان كردم كه يكي‌ از مهم‌ترين عوامل فروپاشي‌ اتحاد جماهير شوروي بي‌توجهي به صندوق هاي بازنشستگي بود.

وي افزود : شوروي توسط  آموزه‌هاي سوسياليستي اداره مي‌شد. آنها زماني‌كه جمعيت‌شان بسيار جوان بود سن بازنشستگي را پايين آوردند و حقوق‌ها را بالا بردند و به طور كلي به آينده و سرنوشت صندوق هاي بيمه و بازنشستگي بي‌توجهي كردند. در نتيجه در سال 1985  و پنج سال مانده به فروپاشي، تعداد بازنشسته‌ها از تعداد شاغلان جلو زد و اتحاد جماهير شوروي حدود 102 ميليون بازنشسته داشت. در نتيجه صندوق‌هاي بازنشستگي اين كشور، ورشكسته شدند.

 ايران در حال پير شدن و فقير شدن است

وي خاطر نشان كرد: مشكل بنده اساسا اين نيست كه جمعيت ايران در حال پير شدن است. پير شدن اتفاقي است كه براي هر كشوري در فرايند توسعه اتفاق مي‌افتد.  دنيا پر از كشورهاي پير است مانند لهستان، آلمان ، ژاپن، اروپاي غربي، روسيه و ايتاليا. من حتي مشكلي ندارم كه ايران كشور نسبتا فقيري است براي اينكه دنيا پر از كشورهاي فقير است. نگراني من اين است كه ايران  اولين كشور جهان است كه به صورت توامان در حال پير شدن و فقير شدن است.

ليلاز تصريح كرد: در ساير كشورها ملت‌ها به افراد فقير در قالب صندوق‌هاي خيريه توجه مي‌كنند  اما زماني كه ملتي هم در حال پير شدن باشد و هم در حال فقير شدن، مشكل ايجاد مي‌شود. ملت ايران در چهار دهه گذشته بهترين فرصت‌ها براي پيشرفت و توسعه را بدون نتيجه سپري كرد در حالي كه هم پول داشتيم و هم ملتي جوان بوديم. در واقع به عنوان يك ملت، هم پول و هم جواني را از بين برديم.

اين اقتصاددان ادامه داد: شما بدترين و وحشيانه‌ترين تجلي توامان فقر و پيري كشور را در صندوق‌هاي بازنشستگي مي‌توانيد ببينيد. هميشه دولت‌ها به صندوق‌هاي بازنشستگي به چشم حيات خلوتي كه مي‌توان منابع آن را به آساني در اختيار گرفت، نگاه مي‌كنند. اين موضوع به دليل تسلط دولت بر ساختارهاي اقتصادي و سياسي ناشي از فقدان دموكراسي و تصدي و دخالت دولت در اقتصاد است.

وي ادامه داد: صندوق‌هاي بيمه در همه جاي دنيا اهميت زيادي دارند. معتبرترين صندوق‌ها در دنيا صندوق‌هاي بيمه هستند  كه جدي‌ترين هاي آنها در ژاپن است.