سايت خبري تحليلي انديشه ها : جنجال ستاره‌هاي پيراهن؛ از استقلال تا يوونتوس
پنجشنبه، 10 آبان 1397 - 12:07 کد خبر:89102
سايت خبري تحليلي انديشه ها: يكي از ابزارهاي كري خواندن براي تيم‌ها، ستاره‌هايي است كه روي پيراهن خود قرار مي‌دهند.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

ستاره‌هايي براي كري خواندن
جنجال ستاره‌هاي پيراهن؛ از استقلال تا يوونتوس

 

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين؛جنگ ستاره بر روي پيراهن تيم ها محدود به كشور ما نيست. باشگاه هاي بزرگ جهان هم براي نشان دادن افتخاراتشان، با يكديگر رقابت مي كنند.

فرانسه؛ قهرماني در ليگ يا قهرماني در اروپا؟

المپيك مارسي به عنوان تنها قهرمان فرانسوي ليگ قهرمانان اروپا در سال 1993 يك ستاره طلايي بالاي لوگوي خود ثبت كرده است. اما دوازده سال پيش از آنان و در سال 1981 باشگاه سنت اتين با كسب دهمين قهرماني در ليگ برتر فرانسه ركورد دار قهرماني در پنجمين ليگ معتبر اروپايي شد. آنان تصميم گرفتند براي ثبت هميشگي اين افتخار، ستاره سفيدي بر روي پيراهن خود ثبت كنند. اين دو ستاره، به بخش ثابتي از كري خواني ها و بحث ميان هواداران المپيك مارسي و سنت اتين تبديل شده است.


ايتاليا؛ كالچوپولي و سه ستاره اي كه ديرتر محقق شد

يوونتوس نخستين باشگاه تاريخ فوتبال بود كه اقدام به ثبت ستاره بر روي پيراهن خود كرد. پس از قهرماني سري آ در سال 2014 يوونتوسي ها معتقد بودند آنان به سي و دومين قهرماني خود دست پيدا كرده اند. اما فدراسيون فوتبال ايتاليا قهرماني توريني ها در فصول 2005 و 2006 را به دليل رسوايي كالچوپولي از آنان پس گرفته بود. مالكان يوونتوس كه از اين تصميم ناراضي بودند، علاقه اي به ثبت ستاره سوم بر روي پيراهن خود نداشتند. اما با تاكيد آديداس به عنوان اسپانسر جديد باشگاه، خانواده آنيلي به نقش ستاره سوم رضايت دادند.

در جهان؛ اختلاف و بي نظمي

در سال 2000 فدراسيون فوتبال تركيه قانوني را تصويب كرد تا در ازاي هر پنج قهرماني يك ستاره بر روي پيراهن تيم ها نقش ببندد. گالاتاسراي با 22 قهرماني صاحب چهار ستاره است در حالي كه فنرباغچه با 28 قهرماني، پنج ستاره بر روي پيراهن خود قرار نداده است. گلاسكو رنجرز پس از كسب پنجاهمين قهرماني در ليگ اسكاتلند، پنج ستاره بر روي پيراهن خود ثبت كرد. سلتيك، رقيب ديرينه گلاسكويي ها اعتقادي به اين طرح ندارد و تنها ستاره بالاي لوگوي آن ها مربوط به قهرماني در اروپا است.

فارغ از اختلافاتي كه ميان برخي از باشگاه ها وجود دارد، در بيشتر ليگ هاي معتبر، قانون يك ستاره در ازاي ده قهرماني برقرار است. قانوني كه براي نشان دادن افتخارات باشگاه ها به كار گرفته شده و كري خواني هواداران فوتبال را وارد مرحله جديدي كرده است.