سايت خبري تحليلي انديشه ها : نشست خبري اژه‌اي؛ از حبس قاضي رشوه‌بگير تا حكم مفسدان
دوشنبه، 21 آبان 1397 - 08:49 کد خبر:89269
سايت خبري تحليلي انديشه ها: سخنگوي قوه قضاييه گفت: براساس احكام صادره از سوي دادگاه‌هاي ويژه مفاسد اقتصادي تعداد ديگري از متهمان به حبس و پرداخت رد مال و جزاي نقدي محكوم شدند.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

قطعي‌ شدن حكم يك جاسوس | ۱۰ سال حبس براي قاضي رشوه بگير
نشست خبري اژه‌اي؛ از حبس قاضي رشوه‌بگير تا حكم مفسدان

 


به گزارش خبرآنلاين، حجت الاسلام محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضاييه عصر امروز در صدوسي‌وسومين نشست خبري خود برخي از احكام صادر شده براي متهمان پرونده‌هاي فساد ارزي و قاچاق كالا را تشريح كرد.

وي گفت: تعداد ديگري از كساني كه در دادگاه‌هاي ويژه اقتصادي محكوم شدند و غير از دو نفر حكمشان قطعي شده را اعلام مي‌كنم. اسامي و احكام صادر شده براي اين افرد به شرح زير است:
داريوش ابراهيميان به اتهام فسادفي‌الارض به اعدام و ضبط وجوه به مبلغ ۳۵ ميليون تومان
يونس بهاءالديني نيز با همان اتهام به اعدام محكوم شده است كه غيرقطعي است
محمد بهاءالديني به ۱۰ سال حبس و رد مال محكوم شده است و حكم وي قطعي است
ايمان پهلواني به ۵ سال حبس و ضبط وجوه
داود كاتبي به ۷ سال حبس و ضبط وجوه
مرتضي كاتبي‌نژاد به ۵ سال حبس و ضبط وجوه
رضا نادري فرزند صفرعلي به ۵ سال حبس و ضبط مال
حميد ميرزايي زرين‌كلاهي به ۷ سال حبس و ۴۷ ميليارد ريال رد مال
جعفر بهشتي فروتن ۶.۵ حبس و ۳۰ ميليارد رد مال
علي اصغر كاوياني ۶ سال و ۳ ماه حبس و رد مال
سندباد صفرها به ۶ سال و ۶ ماه حبس و پرداخت ۴۷ ميليارد تومان
عليرضا سنجري ۶ سال حبس و رد مال ۱۶ ميليارد توماني
محمد مرادي به ۶ سال و ۳ ماه حبس و پردخت رد مال
سيد محمد كاوياني به ۶ سال و ۳ ماه حبس و رد مال
محمد غالب علمداري به ۵ سال و ۳ ماه حبس و رد مال ۶ ميلياردي
مهدي محبي به ۵ سال و ۳ ماه حبس و جزاي نقدي ۲ ميلياردي
علي آشتياني به ۵ سال حبس و رد مال
رضا شركت افتخار به ۵ سال و يك ماه حبس و رد مال
فرخ اسكندري نژاد به ۵ سال حبس و ۶۰۰ ميليون رد مال
مسعود ابراهيمي به ۵ سال حبس و۱۴۰ ميليون جزاي نقدي

۱۰ سال حبس براي قاضي رشوه بگير
در ادامه اين نشست، سخنگوي قوه قضاييه گفت: ۴۰ هزار قاضي و كارمند حاضر در دستگاه قضايي كشور اكثرا افراد خدومي هستند كه بين آنها موارد انگشت‌شماري هم تخلف وجود دارد.

حجت الاسلام محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضاييه گفت: براساس دستورات رهبر معظم انقلاب مقرر شد با متخلفين دستگاه قضايي هم با شدت برخورد كنيم.

وي افزود: البته ۴۰ هزار قاضي و كارمند حاضر در دستگاه قضايي كشور اكثرا افراد خدومي هستند كه بين آنها موارد انگشت‌شماري هم تخلف وجود دارد.اژه‌اي گفت: دو قاضي كه گزارش آنها رسيده بود درخواست تعليق شد و پرونده آنها به دادسرا رفت و يك مورد هم كه قبلا محكوم شده بود و به تجديدنظر رفت كه حكمش قطعي شد.

وي ادامه داد: يكي از اين افراد حجت‌الله يازرلو قاضي متخلف بوده است كه به ۱۰ سال حبس، ۷ ميليارد تومان جزاي نقدي و ۳ سال انفصال محكوم شد.سخنگوي قوه قضاييه گفت: با گزارش دادستان انتظامي قضات از استان كرمانشاه ۱۹ نفر از قضاتي كه در سال ۹۶ و ۹۷ خوب كار كرده بودند مورد تقدير قرار گرفتند.

اژه‌اي افزود: در سال ۹۷ مجازات‌هاي جايگزين حبس به نسبت ۲ سال‌ گذشته رشد خوبي داشته است و فقط در ۷ ماه گذشته ۲۹ هزار و ۶۱۱ مورد حكم جايگزين صادر شده است.وي تصريح كرد: اين افراد و خانواده‌هايشان بايد مراقب باشند تا در زمان خاصي كه براي انها تعيين شده مرتكب جرم نشده و موارد لازم را رعايت كنند.

سخنگوي قوه قضاييه گفت: در واقع براي ۱۱ درصد موارد، امسال مجازات جايگزين تعيين شده است كه اميدواريم در نيمه دوم سال بيشتر شود.

قطعي‌شدن حكم يك جاسوس
حجت الاسلام محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضاييه عصر امروز در صدوسي‌وسومين نشست خبري خود با اشاره به بخشنامه رييس قوه قضاييه در خصوص بانك مركزي گفت: فلسفه اين بخشنامه اصلاح نظام بانكي است كه همه بر آن متفق‌القول هستند.

وي ادامه داد: البته در طول ساليان گذشته اصلاحاتي انجام شده كه كافي نيست و لازم است در دوره‌اي كه فشارهاي بين‌المللي بر سيستم بانكي اعمال مي‌شود، اصلاحاتي فوري و ضروري صورت بگيرد.سخنگوي قوه قضاييه تصريح كرد: رئيس قوه قضاييه با برخي پيشنهادها موافق نبود و در جلسه شوراي عالي سران قوا اصلاحاتي انجام گرفت.

اژه‌اي افزود: اين بخشنامه به اين منظور است كه كسي نتواند عليه عملكرد بانك مركزي در چارچوب مصوبه شوراي عالي سران قوا در ديوان عدالت و دادگاه‌هاي حقوقي شكايت كند.وي در خصوص صدور حكم براي يكي از جاسوسان گفت: فردي كه به جاسوسي متهم بود و حكمش در دادگاه بدوي صادر شده بود اكنون قطعي شده است.سخنگوي قوه قضاييه گفت: اين فرد كمال اميربيگ (علي بيگ) كارمند وزارت امور خارجه است كه به ۱۰ سال حبس و ضبط اموال بيش از ۲۰۰ هزار دلار محكوم شده است.

صدور ۱۳ كيفرخواست براي متهمان پرونده بانك سرمايه و صندوق ذخيره فرهنگيان
سخنگوي قوه قضاييه گفت به تازگي براي ۱۳ نفر از متهمان پرونده بانك سرمايه و صندوق ذخيره فرهنگيان كيفرخواست صادر شده است.

حجت الاسلام محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضاييه عصر امروز در صدوسي‌وسومين نشست خبري خود در پاسخ به سوالي درخصوص برخورد با مخلان بازار ارز و سكه گفت: ۹۶ نفر از كساني كه در سايت‌ها و كف خيابان در مسئله ارز و سكه اختلال ايجاد مي‌كردند بازداشت شده‌اند كه برخي با قرار مناسب آزاد هستند.

وي همچنين درخصوص رسيدگي به پرونده بانك سرمايه گفت: در اين پرونده براي ۱۳ نفر كيفرخواست صادر شده است. اژه‌اي گفت: ۲ مديرعامل اين بانك اخيرا بازداشت شده‌اند.

سخنگوي قوه قضاييه گفت: در يكي از پرونده‌هاي سنگين خودرويي براي ۷ نفر كيفرخواست صادر شده است و براي ۴ نفر از شركت ليزينگ كيميايي كه ۱۲۰۰ شاكي دارد نيز كيفرخواست صادر شده است. وي ادامه داد: براي متهمان سه تعاوني اعتباري هم اخيرا كيفرخواست صادر شده كه عبارت است از تعاوني دومان و توكان، تعاوني اعتباري وليعصر براي ۲ نفر و تعاوني البرز ايرانيان هم براي ۲ نفر.

محسني اژه‌اي در خصوص نتيجه رسيدگي به پرونده كنتورسازي ايران هم گفت: براي ۲ نفر در اين پرونده به تازگي كيفرخواست صادر شده است.

ماجراي داماد سخنگوي قوه قضاييه و جعل عنوان براي ساخت مسكن!
سخنگوي قوه قضاييه گفت: اخيراً فردي با جعل عنوان خودش را داماد من معرفي كرده و در يكي از روستاهاي همدان ساختماني را در يك زمين ساخته است.

حجت الاسلام محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضاييه عصر امروز در صدوسي‌وسومين نشست خبري خود به موضوع يك فقره جعل عنوان اشاره كرد.

وي با اشاره به اين مطلب كه چندين بار در مورد كساني كه با جعل عنوان و ادعاي ارتباط مرتكب اخاذي و كلاهبرداري شده‌اند، صحبت كرده‌ام گفت: در اين مدت هم چندين مورد كلاهبرداري با جعل نامه رييس جمهور به شوراي پول و اعتبار نامه نوشته رويت شده است.

سخنگوي قوه قضاييه گفت: اين فرد اول گفته است كه داماد روحاني بودم، بعد داماد رييس جمهور يك كشور آفريقايي شده‌ام و اكنون داماد محسني اژه‌اي هستم.محسني اژه‌اي تصريح كرد: البته من دامادي در سال ۹۶ ندارم، يك داماد دارم كه فرزند بزرگ دارد.وي گفت: اين فرد رفته در روستايي در همدان يك زمين را خلاف مقررات با اين جعل عنوان ساخته است، خواهش مي‌كنم مراقب اين كلاهبرداري‌ها باشند.سخنگوي قوه قضاييه تصريح كرد: ساخت و توزيع مشروبات تقلبي كه خود ساخت و توزيع آن جرم جداست كه منجر به خسارت‌هاي فراوان مي‌شود، در پرونده اخير بندرعباس ۱۸ نفر بازداشت شده‌اند و ۳۸ نفر طبق آخرين اعلام براثر استفاده از اين مشروبات فوت كرده و ۴۳۲ نفر هم دچار مشكلات جسمي شده‌اند.

وي افزود: در شرايط فشار دشمن بايد مراقب برخي سوءاستفاده‌ها بود، در يك مورد با كمك و تباني جايگاه‌داران ۸۴ ميليون ليتر سوخت قاچاق كرده‌اند و در چند استان بازداشتي داشته‌ايم.

سيف همچنان ممنوع الخروج است
سخنگوي قوه قضاييه تصريح كرد: يك مديركل بانك مركزي به اتهام مالي دستگير شده و چند نفر هم احضار شده اند و سيف هم همچنان ممنوع‌الخروج است.

به گزارش خبرنگار قضايي خبرگزاري فارس،‌ حجت الاسلام محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضاييه عصر امروز در صدوسي‌وسومين نشست خبري خود در پاسخ به اين سوال كه آيا اتهامي متوجه سيف بوده؟ آيا درست است كه سه نفر از مديران زمان ايشان بازداشت شده‌اند، گفت:در اين خصوص دو پرونده يا به عبارتي سه پرونده تشكيل شده است.وي ادامه داد: يك پرونده شكايت از شركت تعاوني اعتباري و سمن‌ها شكايت شده و گزارشي از سوي مجلس آمده در مورد رييس بانك‌مركزي كه در مرحله رسبدگي است.اژه‌اي افزود: يك پرونده در خصوص توزيع خارج از مقررات اسكناس صورت گرفته بود، تشكيل شده است كه دو مديركلان مجموعه تخت تعقيب بودند و براي ۵ نفر در آن پرونده كيفرخواست صادر شده است.

سخنگوي قوه قضاييه تصريح كرد: يك مديركل بانك مركزي هم به اتهام مالي دستگير شده و چند نفر هم احضار شده اند و سيف هم همچنان ممنوع‌الخروج است.

ورود سازمان بازرسي به تخلفات واگذاري فروشگاه رفاه/دو مديرعامل از شركت‌هاي تويوتا و رنو بازداشت شده‌اند
سخنگوي قوه قضاييه گفت: در موضوع تخلفات واگذاري فروشگاه رفاه هم سازمان بازرسي ورود كرده است. حجت الاسلام محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضاييه عصر امروز در صدوسي‌وسومين نشست خبري خود در پاسخ به سوالي درباره واگذاري شركت هاي دولتي به بخش خصوصي و مشكلات آنها گفت: در واگذاري‌ها پرونده‌هايي تشكيل مي‌شود اما گاهي مكانيزمي كه بايد رعايت شود رعايت نمي‌شود.

وي ادامه داد: واگذاري برخي شركت‌ها به قيمت زير بازار البته نه به صورت فاحش و خارج از اختيارات قانوني، ايرادي ندارد زيرا گاه نگهداشتن يك شركت زيان‌ده صحيح نيست.سخنگوي قوه قضاييه تصريح كرد: در موضوع تخلفات واگذاري فروشگاه رفاه هم سازمان بازرسي ورود كرده است.

يكي از خبرنگاران پرسيد: ميزان زيان اقتصادي تخلفات و جرايم اقتصادي اخير به كشور چقدر بوده است؟محسني اژه‌اي گفت: در مورد پرونده‌هاي دادگاه‌هاي ويژه من نظارتي دارم كه چه پرونده‌اي به چه شعبه‌اي برود اما برآوردي از ميزان خسارات مستقيم و غيرمستقيم اين جرايم اقتصادي ندارم.

سخنگوي قوه قضاييه افزود: در خصوص پرونده خودروها چند پرونده تهيه شده و دو مديرعامل از شركت‌هاي تويوتا و رنو بازداشت شده‌اند و پرونده كه به تهران احاله شده بود، در حال رسيدگي است.وي درخصوص اينكه روز گذشته دادستان تهران گفته است براي جعبه سياه پرونده بابك زنجاني كيفرخواست صادر شده است، گفت: در اين پرونده براي متهم كيفرخواست صادر شده، وي در نقل و انتقال حواله‌ها دخالت داشته است؛ اما اينكه وي جعبه سياه بوده يا نه مطمئن نيستم.

برخي مردان تعداد غيرمعقول سكه مهر مي‌كنند
سخنگوي قوه قضاييه گفت: در خصوص مسئله مهريه، برخي مردان تعداد غيرمعقول و غيرمنطقي سكه را مهر قرار مي‌دهند، مقام معظم رهبري سال‌ها قبل عقد ازدواج با مهريه بيشتر از ۱۴ سكه را قبول نمي‌كردند و افراد بايد توجه داشته باشند و بي‌حساب تعهد نكنند.

همچنين، حجت الاسلام محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضاييه  گفت: اگر كسي به پرداخت جزاي مالي محكوم شد و نتوانست آن را پرداخت كند قبلا به زندان مي‌افتاد و در صورت درخواست اعسار به آن درخواست رسيدگي مي‌شد و در صورت  اثبات اعسار ازاد مي‌شد، اما  رييس قوه از ابتدا با اين روند مخالف بود و اكنون هم با تقاضاي اعسار فرد بدهكار به زندان نمي‌رود.

وي ادامه داد: در مواردي فردي به پرداخت مهريه محكوم شده بود و درخواست اعسار او هم مورد پذيرش قرار گرفته بود با اين افزايش قيمت سكه كه ديگر افراد توانايي پرداخت سابق را ندارند، برخي خانم‌هاي طلبكار سكه مردان را به زندان انداخته بودند، اين افراد هم بايد آزاد شده و تقاضاي اعسارشان مورد رسيدگي قرار گيرد.

سخنگوي قوه قضاييه گفت: در خصوص مسئله مهريه، برخي مردان تعداد غيرمعقول و غيرمنطقي سكه را مهر قرار مي‌دهند، مقام معظم رهبري سال‌ها قبل عقد ازدواج با مهريه بيشتر از ۱۴ سكه را قبول نمي‌كردند و افراد بايد توجه داشته باشند و بي‌حساب تعهد نكنند.

محسني اژه‌اي در خصوص اجراي طرح كاداستر گفت: اراضي شهري و غيرشهري بايد در طرح كاداستر حدنگاري شوند و اگر اين كار صورت گيرد بسياري از مشكلات حل خواهد شد، از مجلس و دولت خواهش مي‌كنيم كه بودجه كافي اين طرح را اختصاص دهند.

وي ادامه داد: در سالي كه بودجه كافي بود، پيشرفت جهشي صورت گرفت اما اگر بودجه نباشد توان اجراي قانون هم وجود نخواهد داشت.

سخنگوي قوه قضاييه گفت: در يكي از سال‌ها برآورد بودجه ما ۲۳ هزار ميليارد بود اما بودجه در قانون زير ۱۰ هزار ميليارد تصويب شد. طبيعي است توان اجراي قوانين با بودجه ارتباط دارد.