سايت خبري تحليلي انديشه ها : اعتراض فعالان زيست محيطي به يك وعده روحاني
دوشنبه، 26 آذر 1397 - 13:24 کد خبر:89719
سايت خبري تحليلي انديشه ها: روزنامه كيهان نوشت: به دنبال اعلام موافقت دولت با «طرح انتقال آب خزر به كوير مركزي» كه از سوي حسن روحاني رئيس جمهوري در سفر به سمنان اعلام شد جمعي از سازمان‌هاي مردم‌نهاد محيط زيستي با امضاي يك نامه فوري به رئيس دفتر رئيس‌جمهور، خواستار توقف فوري طرح و مطالعه بيشتر و لحاظ نظرات كارشناسي در اين طرح از سوي دولت شدند.»

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

 


يكي از راه‌هاي مهم براي غلبه بر اين مشكلات آبي، استفاده از آب‌هاي شور و شيرين كردن آن‌هاست؛ پروژه‌اي كه در خليج فارس اجرا شده اما تا به حال در درياي خزر با مشكلات عديده‌اي روبه‌رو بوده.
چرا بين شيرين كردن آب خليج فارس و آب درياي خزر تفاوت وجود دارد؟ مهم‌ترين نكته در ضايعات و اثرات زيست محيطي شيرين كردن آب درياست. از هر متر مكعبي كه آب شور، شيرين مي‌شود چيزي نزديك به 40 درصد آن قابل استفاده است و 60 درصد آن حتي شورتر از قبل مي‌شود كه بايد آن را به شكلي از محدوده خارج كرد.
در نوار ساحلي جنوب كشور مانند بوشهر، بندرعباس، بندر امام، چابهار و... پروژه‌هاي زيادي از شيرين كردن آب‌هاي خليج فارس به خوبي اجرا شده. نكته اينجاست كه خليج فارس به آب‌هاي آزاد وصل است و بخشي از آب‌هاي شور باقي مانده از شيرين كردن آب را يا دوباره به دريا باز مي‌گردانند يا در منطقه‌اي، نمك‌ها را تخليه مي‌كنند.
چنين روشي اما براي درياي خزر امكان‌پذير نيست. اولاً به دليل آنكه درياي خزر به آب‌هاي آزاد وصل نيست با بازگرداندن آب‌هاي شور، اوضاع اين دريا نامناسب شده و از نظر زيست محيطي با مشكلات زيادي روبه‌رو مي‌شود. دوماً امكان دفن نمك‌ها در منطقه وجود ندارد زيرا برخلاف جنوب كشور، زمين‌هاي اطراف دريا در شمال كشور همگي حاصل‌خيز است و فعاليت‌هاي كشاورزي در آن انجام مي‌شود.
مشكل ديگر براي شيرين كردن آب درياي خزر، منابع محدود آبي است. با برداشت آب از خليج فارس مشكل جدي از نظر منابع آبي به وجود نمي‌آيد و آب‌هاي آزاد دوباره اين منابع را پر مي‌كنند. درياي خزر اما به علت آنكه درياچه است و به آب‌هاي آزاد متصل نيست، با محدوديت شديدي روبه‌رو است و برداشت غير منطقي آب از آن باعث كم شدن آب اين درياي استراتژيك خواهد شد.