سايت خبري تحليلي انديشه ها : روحاني: اولين سانتريفيوژ به دستور هاشمي وارد ايران شد
پنجشنبه، 20 دی 1397 - 11:55 کد خبر:90027
سايت خبري تحليلي انديشه ها: رئيس‌جمهور تاكيد كرد: امروز اين جا هستيم تا بگويم هاشمي.زنده است، مكتب، صبر، تحمل و استقامت هاشمي مي‌ماند. آن چه كه آرزوي او براي ملت ايراني بود سربلندي و عزت بود كه تحقق مي‌بايد. تا ايران هست هاشمي هست. تا نظام هست هاشمي هست.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

روحاني: اولين سانتريفيوژ به دستور هاشمي وارد ايران شد

 


به گزارش خبرآنلاين به نقل از خبرگزاري ها، حجت‌الاسلام حسن روحاني در مراسم دومين سالگرد ارتحال آيت‌الله هاشمي عنوان كرد: به مناسبت دومين سالگرد شخصيت بزرگي اينجا هستيم كه بر گردن همه ما ملت، انقلاب ، عزت ايران و نو انديشي اسلامي حق بزرگي دارد.

اهم صحبت هاي رئيس جمهور به شرح زير است:

* آيت‌الله هاشمي در زندگي‌اش همواره بالاتر از جايگاهي بود كه قرار داشت، آن روز كه در قم يك طلبه جوان پر شور بود به فكر اين بود كه از قلم حوزه استفاده كند و مجله‌اي را منتشر كند شايد اين زمان منتشر كردن مجله امر عادي باشد اما در آن زمان اين گونه نبود كه اگر كسي مقاله‌اي بنوسيد كه بگويند روزنامه‌نويس، اگر كسي سخنراني و يا مقاله‌اي مي‌نوشت مي‌گفتند. منبري. او از آغاز نضهت اسلامي از ياران امام بود.

* اگر كسي در دوران انقلاب اسلامي درباره مكتب اسلامي مي‌نوشت او درباره سردار قجر اميركبير نوشت، آن روزي كه كسي كمتر به فكر منطقه بود او درباره فلسطين نوشت. او اموالش را بخشيد و هيچ شلاقي او را از پاي در نياورد ، نه تنها شلاق ساواك و شكنجه، بلكه شلاق بر آبرو هم نتوانست او را از پاي دربياورد . كسي در اين موقعيت نباشد نمي‌تواند درك كند.

* امروز اين جا هستيم تا بگويم هاشمي.زنده است، مكتب، صبر، تحمل و استقامت هاشمي مي‌ماند. آن چه كه آرزوي او براي ملت ايراني بود سربلندي و عزت بود  كه تحقق مي‌بايد. تا ايران هست هاشمي هست. تا نظام هست هاشمي هست. آخرين بار ملت ايران هاشمي را در خيابان انقلاب بدرقه كردند تا انقلاب و خيابان انقلاب هست، هاشمي مي‌ماند.

* وقتي به برجام رسيديم، اقاي هاشمي به من گفت حالا كه من فهميدم كشور استقرار پيدا كرد و سايه ي جنگ را از كشور برداشتيد. من حالا ديگر راحت مي ميرم. با شنيدن اين جمله تكان خوردم.

*اولين سانتريفيوژي كه وارد ايران شد، به دستور هاشمي و به دنبال مذاكرات ايشان با مقامات بلندپايه پاكستان بود.

* هاشمي همان شخصيت والايي است كه امام بزرگوار آنچنان راجع به او گفت كه آن روزي كه مورد حمله گروهك ضد انقلاب قرار گرفت گفت هاشمي زنده است اين شايد به معناي همان باشد كه پيغام داد و گفت مدرس زنده است. امام شايد از آن مقطع تاريخي آن را به عاريت گرفته بود پس هاشمي با انقلاب و عزت ايران پيوند خورده است.

* رهبري گفت هيچ كس براي من هاشمي نخواهد شد اين نشانگر جايگاه والاي اوست. پس از رحلت ايشان در هر هفته تا چند هفته ايشان با آه و ناراحتي از مرگ غم بار هاشمي سخن مي‌گفت دو نفر در ساختار انقلاب از ياران به نام امام هستند يكي شهيد بهشتي كه مجلس خبرگان را اداره كرد و آن ثمره انقلاب يعني قانون اساسي را به ثمر رساند و مرحوم هاشمي كه اين مسئوليت را در تشكيل مجلس داشت.  اداره مجلس خيلي سخت بود. قبل از راي‌گيري براي رياست مجلس همه نمايندگان جمع شده بوديم يك نظر اين بود كه آقا رييس شود و خود مقام معظم رهبري صحبت كرد و گفت تنها كسي كه در اين شرايط مي‌تواند رييس باشد هاشمي است و به بهترين شكل مجلس اول و دوم و سال اول مجلس سوم را اداره كرد و شكل‌گيري نظام ما و راي‌گيري براي وزرا در دوران هاشمي رفسنجاني شكل گرفت.

* من مي‌خواهم يكي دو نكته درباره هاشمي بگويم گرچه اگر صدها ساعت باشد خاطرات من از هاشمي تمام نمي‌شود. ما فرصت، زيادي براي گفت‌وگو داشتيم و بهره مي‌بردم و از تهران به اهواز مي‌رفتيم و گفت‌وگو مي‌كرديم درباره انقلاب و جنگ و.. و شهرها را مي‌پيمودم. ما سفرهاي متعدد با هم داشتيم و گاهي با قطار مي‌رفتيم و فرصت زيادي بود تا از همه ابعاد تفكر ايشان بهره ببرم.

* هاشمي در دفاع مقدس و صلح نقش كم نظيري داشت، در جنگ فرمانده كل قوا امام راحل بود اما بعد از شهادت شهيد بهشتي من هروقت خدمت امام حاضر مي‌شدم و از جنگ چيزي مي‌گفتم تقريبا كلام امام و آيت‌الله هاشمي شبيه به هم بود مي‌گفت به آقاي خامنه‌اي و هاشمي گفتي؟ اگر نگفته بودم مي‌گفت به اين‌ها بگو و اگر گفته بودم مي‌گفت با نظر اين‌ها هماهنگ كنيد.

* هاشمي از سال ۶۲ فرمانده جنگ شد كه به دستور امام و پيشنهاد آقا صورت گرفت. آقا رييس شوراي عالي دفاع و مسئوليت ارتش را هم داشتند. هاشمي فرمانده جنگ بود اينكه ايشان در جنگ چه نقشي را ايفا كرد، براي همه روشن است ما كه معمولا سابقه كار نظامي نداشتيم اما با حراست فوق العاده‌اي كه داشت با فرماندهان راجع به عمليات‌ها سخن مي‌گفت. سوال دقيق كردن از هنرهاي آقاي هاشمي بود. ايشان با سوالاتش به متخصصان روحيه مي‌داد و اين را مي‌رساند كه همه بايد اطلاعات دقيق داشته باشند. در جنگ هم چنين بود به معني واقعي كلمه آقاي هاشمي مدبر بود. آن كه مدبر هست پايان كار را مي‌بيند و هاشمي همه جا در اقتصاد و امنيت و سياست مدبر بود و نقش بزرگي در پيروزي‌هاي ما داشت.

* فرمان كربلاي چهار را خود هاشمي صادر كرد. گاهي ما پيروز مي‌شديم گاهي هم نه. هاشمي بعد از كربلاي چهار تصميم گرفت كه عمليات بعد طراحي شود و اين كار صورت گرفت. آيت‌الله هاشمي با صبر و حوصله و سختي ناپذير بودن در صحنه‌ها حضور داشت. يكي از پيچيده‌ترين و استراتژيك‌ترين كارهاي دنيا آغاز جنگ نيست بلكه نحوه پايان جنگ است. جنگ سياسي و اقتصادي هم همين است اين هنر نيست كه در جنگ اقتصادي چه كنيم هنر اين است كه جنگ اقتصادي و سياسي را چگونه پايان دهيم. هاشمي در كل جامعه روحاني و غير روحاني، حوزه و دانشگاه سياستمدار متعهد و مسلمان اگر گوهري كم‌ناياب نباشد كم‌ياب است. برخي خوب مديريت مي‌كنند اما نمي‌دانند چگونه به هدف برسند.

* جنگ براي اين نبود كه دشمن يا ما پيروز شويم هدف دشمنان انقلاب در جنگ از بين بردن فرصت انقلاب بود. در آغاز انقلاب ما بايد پيشرفت مي‌كرديم كه الگو شويم و مي خواستند اين فرصت را بگيرند. ما چاره‌اي نداشتيم كه در برابر دشمن بجنگيم، هاشمي هدف دشمن را به خوبي مي‌دانست و ما صدها ساعت با هم صحبت كرديم. هاشمي مي‌دانست جنگ را براي دستيابي به صلح عزتمند بايد ادامه دهيم و اين را خيلي‌ها نمي‌دانستند اما هاشمي بر همين مبنا حركت كرد.

* من يكي از روزهاي بسيار خوشحال آقاي هاشمي را در غروب جمعه تيرماهي ديدم كه از خدمت امام برگشتيم. قبلا  به من گفته بود كه من فرماندهي جنگ را مي‌گيرم و جنگ را تمام مي‌كنم و امام من را به عنوان جانشين فرماندهي كل قوا هم مرا عزل كند هم توبيخ كند و مجاز بر آن دستور محاكمه من را بدهد. امام اول فرمودند بگذاريد فكر كنم، بعد گفتند جلسه بگذاريد . آن جلسه مهم صبح يك‌شنبه در خدمت مقام معظم رهبري بود، آن جلسه بود كه جنگ را با يك صلح عزتمند پايان داد. در آن جلسه بود كه آقاي هاشمي صبحت كرد و خدا رحمت كند يادگار امام را كه در آن جلسه آمد.

* هاشمي در جنگ و پايان دادن جنگ نقش مهمي داشت و بايد كتابي  در اين باره نوشته شود. آن روز كه در ده و بيست دقيقه شب روح امام پرواز كرد و حاج احمدآقا از اتاق آمد بيرون گفت تمام شد همه مسئولان گريه كردند آقاي هاشمي بلند شد گفت هيچ كس گريه نكند. داشتيم با آقاي خاتمي اعلاميه راديو تلويزيون را مي‌نوشتيم گفت اينجا چه كار مي‌كني برو ستاد فرماندهي دستور آماده باش كامل بده. به بيت امام هم گفت كسي بلند گريه نكند. آقاي هاشمي بود كه بعد از هفت تير كشور را جمع كرد.

* كسي كه روز بعد از ۱۴ خرداد مجلس خبرگان را جمع كرد هاشمي بود. اگر هاشمي در ۱۴خرداد ۶۸ نبود جلسه خبرگان چه در مورد شورايي و چه اتفاق نظر بر فرد به جايي نمي‌رسيد. هاشمي نقش بسزايي در اتفاقات مهم داشت، شما مي‌توانيد نقش آقاي هاشمي را در انتخابات ۷۶ ناديده بگيريد؟ شما مي توانيد نقش آقاي هاشمي را در انتخابات ۹۲ ناديده بگيريد؟ جاي ايشان در انتخابات سال ۹۶ خالي بود.

* هيچ روز سختي نيست در دولت كه اين احساس را نداشته باشيم كه دولت يك پناهگاه بزرگ را از دست داده است. هاشمي اگر بود فضاي ديگري بود. هاشمي بعداز انتخابات ۹۲ نگران مذاكرات هسته‌اي ما بود. تا روز آخر درباره آب، برق، صنعت و هر موضوع كشور صحبت مي‌كرد. دغدغهاش پيشرفت كشور بود. او ايران سربلند و پيشرفته را مي‌خواست.

* تنها مسئولي است كه از روز اول مسئوليت را بر عهده گرفت و تا بعد از ظهر آن روز جلسه داشت آيت‌الله هاشمي بود، كمتر كسي را مي‌بينيد كه تا آخرين، ساعات روز براي كشور تلاش كند، وقتي ما به توافق برجام رسيديم به من گفت من ديگر حالا راحت مي‌ميرم. حالا كه فهميدم كشور استقرار يافت و شما سايه جنگ را از روي كشور برداشتيد، راحت مي‌ميريم.

* ملت ايران شش قطعنامه را در يك روز برگرداند، قطعنامه‌هاي تحريم را متوقف كرد و تحريم نظامي ما در كمتر از دوسال ديگر به پايان مي‌رسد. هاشمي بنيان‌گذار فناوري هسته‌اي و اولين كسي بود كه توانست دستور دهد و اولين سانتريفيوژي كه وارد شد در ادامه مذاكراتي بود كه با مقامات پاكستان انجام داده بود. اينكه ما مي‌گوييم موشك وسيله دفاعي است و به آن فخر مي‌كنيم، همه دغدغه آيت‌الله هاشمي بود ما در هفته‌هاي آينده با موشك‌هاي ساخت خودمان دو ماهواره را به فضا خواهيم فرستاد.

* اگر ما اعتدال داريم يادگار اوست و اگر بخواهيم در اين دوران مجسمه‌اي از اعتدال بسازيم تنديسي از هاشمي مي‌تواند آن باشد. اعتدال را او به ما ياد داد. هاشمي پدر تفكر اعتدال است و اساس اميد است من هيچ‌گاه هاشمي را نااميد نديدم. هاشمي فوق جناح بود و فراجناحي بودن در كشور ما سخت است. هاشمي با افراطيون هردو جناح مخالف بود و هر دوجناح و معتدلين هر دو جناح هاشمي را پناهگاه خود مي‌دانستند.

* آن همه صبر و استقامت و حوصله در او وجود داشت. چقدر خداوند به پيغمبر مي‌گويد صبر كن، عقب نشيني نكن و بايست. هاشمي صبور و خيلي مظلوم بود من نديدم بعد از شهيد بهشتي به كسي به اندازه هاشمي ظلم كنند و خم به ابرو نياورد. بايد ما امروز هاشمي زمان خودمان باشيم بايد راه هاشمي را دنبال كنيم و بايد، صبر و تحمل كنيم و بايد با همه مدارا كنيم. قرآن از اعتدال‌گرايان به عنوان مقتصد ياد مي‌كند. سنت پيامبر ميانه‌روي است. هدف را از ياد نبريم روزهاي امروز سخت است و دشمن با همه توانش عليه ما آمده و با راه هاشمي مي‌توانيم انقلابمان را حفظ كنيم و خداوند به هاشمي‌ها اجر مي‌دهد.