سايت خبري تحليلي انديشه ها : از فرزاد حسني تا احسان كرمي؛ تقسيم كار در جشنواره فجر
پنجشنبه، 20 دی 1397 - 11:58 کد خبر:90029
سايت خبري تحليلي انديشه ها: محمود گبرلو، منصور ضابطيان، احسان كرمي، حميدرضا مدقق و فرزاد حسني، پنج مجري هستند كه براي نخستين بار به صورت مشترك اجراي نشست‌هاي خبري سي و هفتمين جشنواره ملي فيلم فجر را برعهده دارند.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

از فرزاد حسني تا احسان كرمي؛ تقسيم كار در جشنواره فجر

 


به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، برگزاركنندگان سي و هفتمين جشنواره ملي فيلم فجر، امسال دست به اقدامي تازه زده و اجراي نشست‌هاي رسانه‌اي فيلم‌هاي حاضر در جشنواره را از انحصار يك مجري خارج كرده و آن را به چند چهره سپرده‌اند.

فارغ از محمود گبرلو كه سال گذشته نشست‌هاي خبري جشنواره فيلم فجر را اجرا كرد، احسان كرمي، فرزاد حسني، منصور ضابطيان و حميدرضا مدقق ديگر افرادي هستند كه در جشنواره فيلم فجر امسال، برگزار كننده نشست‌هاي رسانه‌اي هستند. در ادامه مروري بر سابقه اين افراد و شاخصه‌هاي اجراي آنان انجام داده‌ايم.

محمود گبرلو

امسال نخستين دوره‌اي است كه اجراي نشست‌هاي رسانه‌اي جشنواره فيلم فجر از انحصار يك مجري خارج شده است، محمود گبرلو آخرين فردي بود كه اجراي اين نشست‌ها را به صورت مستقل برعهده داشت و به نوعي اجراي اين نشست‌ها از انحصار او درآمد. او از دوره پانزدهم اين رويداد سينمايي، به صورت پراكنده برگزار كننده نشست‌هاي جشنواره بوده است.

گبرلو در مقايسه با چهار مجري ديگر معرفي شده، سابقه سينمايي بيشتري داشته و به عنوان يك منتقد، عضوي از خانواده بزرگ سينماي ايران محسوب مي‌شود. گبرلو در حوزه نويسندگي و روزنامه‌نگاري نيز فعاليت داشته است. عضويت در هيات انتخاب و داوري جشنواره‌هاي مختلف سينمايي نيز از ديگر فعاليت‌هاي او به شمار مي‌آيد.

مهم‌ترين فعاليت سينمايي او اما اجراي برنامه سينمايي «هفت» در شبكه سه سيماست كه او را علاوه بر اهالي سينما، به علاقه‌مندان و مخاطبان عام سينما هم بيشتر معرفي كرد، البته حضور او در اين برنامه نيز واكنش‌هاي مختلفي را به همراه داشت و برخي از قسمت‌هاي آن نيز حواشي بسياري را به‌وجود آورد.

او پس از اجراي برنامه «هفت»، براي مدتي به اجراي برنامه سينمايي «شب‌هاي شفاهي» در شبكه تلويزيوني شما پرداخت.

گبرلو پس از اين تصميم امسال برگزار كنندگان جشنواره فجر، با انتشار پستي در اينستاگرام، نوشت: «در جشنواره فيلم فجر امسال مقرر شد من و دوستانم آقايون محترم فرزادحسني، منصور ضابطيان، احسان كرمي و حميدرضا مدقق مسئوليت نشست‌هاي خبري را به عهده داشته باشيم. از دوره پانزدهم يعني بيست و دو ساله كه پراكنده بيش از دويست جلسه را به سرانجام رساندم، هميشه تلاش كردم با اعتقاد به فجر و انقلاب، رفتاري اصولي و حرفه‌اي داشته باشم و گفتمان و تعامل رو در كمال ادب و احترام فراهم بكنم. انشاالله امسال هم با كمك دوستان اينگونه خواهد بود.»

اين فعال حوزه سينما روزهاي پنجشنبه ۱۱ بهمن و دوشنبه ۱۵ بهمن، گرداننده نشست‌هاي رسانه‌اي جشنواره خواهد بود و در كنار عوامل فيلم‌ها مقابل اهالي رسانه و خبرنگاران خواهد نشست.

منصور ضابطيان

ديگر چهره‌اي كه قرار است در جشنواره سي و هفتم برگزار كننده نشست‌هاي خبري باشد، منصور ضابطيان است، مجري با سابقه تلويزيون كه دستي هم بر آتش نقد فيلم دارد و در خاطره بسياري از مردم با برنامه «راديو هفت» ياد مي‌شود.

ضابطيان پيشينه قابل توجهي در عرصه مطبوعات و روزنامه‌نگاري دارد و شايد يكي از دلايل انتخاب او براي اجراي نشست‌هاي خبري، در كنار توانايي اجرا و سابقه‌اي كه در حوزه نقد فيلم داشته است، همين سابقه مطبوعاتي باشد. البته او همواره دستي هم بر قلم دارد و آثار مكتوب متعددي را روانه بازار كتاب كرده كه مهم‌ترين آن‌ها سفرنامه‌هايي است كه به نگارش درآورده است.

او همچنين از برنامه‌سازان فعال تلويزيون به شمار مي‌آيد كه برنامه‌هايي با سبك و سياقي تازه در شبكه‌هاي مختلف روانه آنتن كرده است كه از آن جمله مي‌توان به «راديو هفت»، «صد برگ» و «مردم ايران سلام» اشاره كرد.

اين فعال حوزه فرهنگ و هنر، سال گذشته نيز اجراي برنامه «دو قدم تا سيمرغ» را كه مختص به معرفي فيلم‌هاي حاضر در جشنواره سي و ششم فجر بود، برعهده داشت. برنامه‌اي كه پيش از آغاز اين رويداد هنري در پرديس سينمايي ملت با حضور عوامل فيلم‌هاي انتخاب شده برگزار شد.

ضابطيان روزهاي جمعه ۱۲ بهمن و سه شنبه ۱۶ بهمن ميزبان اهالي رسانه و مطبوعات در نشست‌هاي خبري فيلم هاي حاضر در جشنواره فيلم فجر خواهد بود.

احسان كرمي

احسان كرمي از جمله هنرمنداني است كه در سال‌هاي اخير فعاليت خود را محدود به يك حوزه نكرده و به كسب تجربه در حوزه‌هاي مختلف هنري پرداخته است و مي‌توان گفت او يكي از پركارترين چهره‌هاي هنري و فرهنگي اين سال‌هاست كه علاوه بر اجراي برنامه‌هاي مختلف، در حوزه خوانندگي و بازيگري در سريال‌هاي تلويزيون و تئاتر نيز فعاليت داشته است و مي‌توان احتمال داد كه اين شهرت او در چند سال اخير و حضور پررنگش در حوزه بازيگري يكي از دلايل انتخابش براي اين جايگاه در جشنواره فجر بوده است.

البته اين نخستين حضور كرمي در جشنواره فيلم فجر به شمار نمي‌آيد، او توانايي خود را پيش از اين در اجراي مراسم افتتاحيه چند دوره جشنواره فيلم فجر محك زده بود.

او همكاري متعددي نيز با ضابطيان داشته است و در چند برنامه او به عنوان مجري حضور داشته است كه از آن جمله مي‌توان به «راديو هفت» و «نقره» اشاره كرد.

كرمي از جمله مجرياني است كه توانست پس از تجربه نسبتا موفق در حوزه اجرا، در بازيگري نيز عملكرد قابل قبول و مناسبي داشته باشد و بتواند در اين حوزه نامي براي خود دست و پا كند و در آثار تلويزيوني و شبكه نمايش خانگي چون «هيات مديره» و «عاليجناب» مقابل دوربين برود. «پيكان جوانان»، «شبكاري» و «آيس لند» هم نمونه‌هايي از تجربه‌هاي تئاتري اوست.

گويندگي و صداپيشگي از ديگر فعاليت‌هاي اين هنرمند به شمار مي‌آيد و شاخص‌ترين تجربه او در اين حوزه را مي‌توان صداپيشگي شخصيت عزيزم ببخشيد در مجموعه «كلاه قرمزي» و حضور در برنامه راديويي «صبح جمعه با شما» دانست.

تجربه خوانندگي همراه با گروه موسيقي نوشه نيز يكي ديگر از فعاليت‌هاي پرشمار اين هنرمند است.

كرمي در جشنواره فيلم فجر در روزهاي شنبه ۱۳ و چهارشنبه ۱۷ بهمن در سالن نشست‌هاي خبري حضور پيدا خواهد كرد.

حميدرضا مدقق

ديگر چهره سينمايي كه امسال به عنوان برگزار كننده نشست‌هاي خبري در جشنواره فيلم فجر حضور دارد، حميدرضا مدقق، روزنامه‌نگار و فعال حوزه رسانه و سردبير علمي، فرهنگي و هنري شبكه خبر است كه پس از چندين سال بار ديگر روي صندلي اجراي نشست‌هاي خبري جشنواره مي‌نشيند، او پيش از اين نيز در چند دوره جشنواره فيلم فجر، مسئوليت اين كار را برعهده داشته است.

مدقق ارتباط نزديكي با حوزه سينما هم دارد كه مهم‌ترين آن سردبيري و اجراي برنامه تلويزيوني «شهر فرنگ» در شبكه خبر است كه به هنر هفتم و سينما اختصاص دارد.

به نظر مي‌رسد تجربه اجراي نشست‌هاي جشنواره فجر، فعاليت چندين ساله در حوزه فرهنگ و هنر و به طور ويژه سينما، مهم‌ترين عوامل براي انتخاب او به عنوان يكي از برگزار كنندگان نشست‌هاي خبري سي و هفتمين جشنواره ملي فيلم فجر باشد.

او پايان دهنده جشنواره فيلم فجر امسال خواهد بود و اجراي نشست‌هاي خبري روز يكشنبه ۱۴ بهمن و يكشنبه ۲۱ بهمن، كه آخرين روز اين رويداد هنري است را برعهده دارد.

فرزاد حسني

فرزاد حسني، مجري با سابقه تلويزيون است؛ يكي از چهره‌هايي كه در طول سال‌هاي فعاليتش، حواشي نيز داشته كه گاهي تا ممنوع‌التصويري او در تلويزيون هم پيش رفته است.

او البته تجربه اجراي مراسم‌ها و همايش‌هاي فرهنگي و هنري را دارد كه اجراي افتتاحيه سي و دومين جشنواره فيلم فجر نمونه‌اي از اين دست است، آخرين حضور او روي صحنه براي اجراي يك رويداد سينمايي، جشن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران بود.

حسني پس از شهرت به عنوان يك مجري در تلويزيون، تصميم گرفت تا توانايي خود را در عرصه بازيگري نيز امتحان كرده و در آثار تلويزيوني و سينمايي مقابل دوربين برود، تجربه‌اي كه چندان كه بايد با موفقيت همراه نبود و نشان داد كه او در حوزه بازيگري مانند اجرا نمي‌تواند حرفي براي گفتن داشته باشد. سريال‌هاي «مسافري از هند»، «كمكم كن» و فيلم‌هاي «در امتداد شهر» و «ثبت با سند برابر است» از جمله تجربه‌هاي تصويري اين هنرمند است.

«اكسير» عنوان آخرين برنامه تلويزيوني است كه حسني اجراي آن را برعهده داشت، برنامه‌اي با موضوع آموزش‌هاي پزشكي كه تا حدودي هم با جنجال‌هايي همراه بود.

امسال، فرزاد حسني، نخستين برگزار كننده نشست‌هاي خبري جشنواره فجر است و روز چهارشنبه ۱۰ بهمن و پنجشنبه ۱۸ بهمن پذيراي اهالي رسانه و مطبوعات و عوامل فيلم‌هاي سينمايي حاضر در جشنواره خواهد بود.