سايت خبري تحليلي انديشه ها : اميراحمديان: فرصت مغتنمي براي ايران فراهم شده است
پنجشنبه، 20 دی 1397 - 12:08 کد خبر:90030
سايت خبري تحليلي انديشه ها: بهرام اميراحمديان در گفتگو با خبرگزاري خبرآنلاين، اهميت سفر ظريف به هند و ظرفيت‌هاي روابط دو كشور را مورد بررسي قرار داده است.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

اميراحمديان: فرصت مغتنمي براي ايران فراهم شده است

 


 روابط هند و ايران در دوره هاي مختلف روابط گرم و در مسير توسعه اي بوده است. هند يكي از مشتريان مهم نفت ايران بوده و هيچ گاه خريد خود را در دوران تحريمي نيز كاهش نداده است. در حال حاضر قراردادهاي مهمي در منطقه چابهار براي سرمايه گذاري هندي ها بسته شده و قرار است پول خريد نفت به روپيه داده شود. در اين وضعيت خاص وزير امور خارجه كشورمان با سفر به هند در صدد هماهنگي هاي بيشتري در اين مورد است. آيا همكاري ها در چابهار ميتواند به پايداري روابط كمك كند؟ بهرام امير احمديان در گفتگو با خبرگزاري خبرآنلاين در اين باره مي گويد:  

همكاري ايران و هند در چارچوب موافقتنامه سه جانبه ايران و هند و افغانستان زماني مي تواند موفق باشد كه هر سه كشور در تامين منافع يكديگر و نيز جديت و پشتكار مصمم باشند. بزرگنمايي راه لاجورد توسط افغانستان و اعلام دور زدن ايران به اين موافقتنامه لطمه ميزند. ديگر اينكه هند زماني مي تواند در روابط تجاري و ترانزيت در كريدور چابهار زاهدان افغانستان موفق باشد كه كالاهايي به افغانستان صادر كند كه در تركيب كالاهاي صادراتي ايران نبوده و با ايران به رقابت بر نخيزد. علاوه بر آن استفاده از ظرفيت هاي صنايع تبديلي بخش كشاورزي ايران در مناسبات افغانستان هند بكار گرفته شود. 
ايران داراي ظرفيتهاي خالي در اين زمينه است بويژه صنايع بسته بندي براي كالاهاي صادراتي افغانستان و كالاهاي صادراتي هند به افغانستان. براي نمونه گندم صادرات بر هند به افغانستان در ايران به آرد تبديل و سپس صادر شود.

دكتر اميراحمديان در ادامه دربارۀ جايگاه هند براي ايران بعد از تحريمها و پايداري اين روابط افزود: 

بايد ياداور شد كه روابط ايران و هند در چابهار نبايد فقط به تجارت خارجي محدود شود. هند مي تواند در بخش صنايع تكميلي و سرمايه گذاري در زير ساختهاي شهركهاي نو بنياد در كرانه مكران به همكاري دراز مدت در ايران فكر كند.
بنا به تصميم رهبري قرار شده است در سواحل مكران در طي برنامه ششم صدو پنجاه هزار نفر جمعيت اسكان داده شوند. فرصت خوبي براي سرمايه گذاري هند در اين زمينه است. ساخت شهركهاي مسكوني و ايجاد بنادر كوچك ماهيگيري و صنايع تبديلي و اقامتگاههاي گردشگري كه هند تجربيات خوبي دارد و از قبال خريد نفت از ايران مي توان برنامه ريزي كرد.