سايت خبري تحليلي انديشه ها : جسارت بازيگر زن طرفدار فلسطين در دل هاليوود
یکشنبه، 23 دی 1397 - 08:07 کد خبر:90062
سايت خبري تحليلي انديشه ها: در سال ۱۹۷۸ يكي از سياسي‌ترين مراسم اسكار تاريخ به صحنه‌اي براي يادآوري مظلوميت فلسطينيان بدل شد.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

جسارت بازيگر زن طرفدار فلسطين در دل هاليوود

 


به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، اسكار معتبرترين جايزه سينمايي جهان است و مراسم پر زرق و برق اهداي آن فرصتي مناسب است براي ديده شدن. محلي كه گاهي بر خلاف ميل برگزاركنندگان آن تبديل به سكوي اعتراض و بيانيه دادن مي‌شود. اعتراضاتي كه گاه اجتماعي است و سوار بر جريانات روز و گاه سياسي مي‌شود.

امسال هم از آن سال‌ها است كه بر پا كنندگان اسكار نگران سياسي شدن اين مراسم هستند. با وجود فيلم‌هايي مثل «معاون» درباره يكي از قدرتمندترين سياستمداران تاريخ آمريكا و «بلك‌ك‌كلنزمن» كه روايت‌گر نژادپرستي ريشه‌دار در آمريكا است، احتمال صادر شدن بيانيه‌هاي سياسي روي صحنه مراسم زياد است. ‌آن‌ هم در دوراني كه دونالد ترامپ در آمريكا روي كار آمده است و همه چيز در جامعه آشفته و فضا به شدت دو قطبي شده است.  

همين هفته پيش در مراسم گلدن گلوب وقتي كريستين بيل براي گرفتن جايزه گلدن گلوب روي صحنه رفت، از «شيطان» تشكر كرد كه الهام‌بخشش شده تا از عهده به تصوير كشيدن شخصيت ديك چني معاون اول پيشين‌ رييس‌جمهور آمريكا در فيلم «معاون»‌ برآيد. شايد اظهارات بيل براي خيلي خنده‌دار و خوشايند باشد اما بي‌شك بسياري از تندروهاي جامعه آمريكا را ناخرسند مي‌كند.

همه اين‌ها را كه كنار هم بگذاريد شايد به اين نتيجه برسيد كه امسال سياسي‌ترين اسكار تاريخ برگزار مي‌شود. نيويورك‌تايمز در يك بازخواني تاريخي نشان مي‌دهد كه احتمالا در اين باره اشتباه مي‌كنيد.

جدال عيان بزرگان هاليوود

۴۰ سال پيش از اين در روزگار درخشش فيلم «جوليا» به كارگرداني فرد زينمان سياسي‌ترين اسكار تاريخ برگزار شد و محور تمام جنجال‌هاي آن ونسا ردگريو بازيگر زني بود كه براي بازي درخشان كنار جين فوندا در فيلم «جوليا» جايزه اسكار گرفت. حرف‌هاي ردگريو در آن شب جنجالي آنقدر حساسيت‌برانگيز بود كه با هو كردن برخي حاضران و حملات تند يكي از اهداكنندگان جوايز پاسخ داده شد.

تام اونيل سردبير و بنيان‌گذار وب‌سايت معتبر «گلدبري» آن مراسم را اينگونه به خاطر مي‌آورد: «آن شب جنگي تمام عيار ميان بزرگان هاليوود در گرفته بود.» پنجاهمين دوره جوايز اسكار بود و «جوليا» به كارگرداني فرد زينمان در ۱۱ بخش نامزد دريافت جايزه بود، آن‌ هم در مراسمي كه فيلم درخشان «آني هال» به كارگرداني وودي آلن در آن شركت داشت.

مستند «فلسطيني‌ها» سرآغاز درگيري بود

ونسا ردگريو در پنجاهمين دوره اسكار براي بازي در فيلم «جوليا» جايزه بهترين بازيگر زن نقش مكمل را دريافت كرد. او هنگام فيلمبرداري «جوليا» در پاريس با گروهي از دانشجويان فلسطيني آشنا شد و حقيقت جاري در زندگيشان و ظلمي كه به آن‌ها روا داشته مي‌شد را حس كرد. همان‌ها الهام‌بخش ردگريو شدند تا مستند جنجالي «فلسطيني‌ها» را بسازد.

ردگريو پس از آن در تور تبليغاتي فيلم «جوليا» هر كجا كه فرصت پيدا مي‌كرد، فيلم «فلسطيني‌ها» را نمايش مي‌داد. اين كار به مذاق «اتحاديه دفاع يهودي» خوش نيامد. آن‌ها عليه ردگريو و البته فيلم «جوليا» موضع تندي گرفتند و كمپاني فاكس مالك فيلم «جوليا» را تهديد كردند.

آن گروه افراطي كه بعدها به اقدامات تروريستي هم متوسل شد، درباره «جوليا» در روزنامه يهودي «هرالد» نوشت: «هر يهودي كه به تماشاي اين فيلم برود بايد در عقلش شك كرد.»

ردگريو و تريبون پرمخاطبي به نام اسكار

در نهايت ونسا ردگريو يكي از ۱۱ نامزد دريافت اسكار از فيلم «جوليا» لقب گرفت. همين موضوع باعث نگراني هاوارد دبليو كخ رييس وقت آكادمي علوم و هنرهاي سينما و باعث شد كه پيش از مراسم از ردگريو درخواست كند كه موضوع فلسطين را به مراسم اسكار نكشد.

ردگريو سال ۱۹۹۱ در كتاب زندگينامه‌اش در اين باره نوشت: «كخ به من گفت اگر برنده شدي فقط تشكر كن و چيز ديگري نگو. من در پاسخ گفتم كه بايد حق گفتن آنچه راست و درست است براي من محفوظ بماند.»

در تاريخ اسكار معمولا در شرايط اين چنين بازيگران مطابق خواست آكادمي رفتار كرده بودند. مثلا جين فوندا كه در فيلم «جوليا» همبازي ردگريو بود، سال ۱۹۷۲ هنگامي كه براي بازي در «كلوت» برنده جايزه اسكار شد، عليرغم مخالفت آشكار و تند با جنگ ويتنام به خواست مسئولان مراسم اظهارنظر نكرد و پس از دريافت جايزه به گفتن اين جملات بسنده كرد: «حرف براي گفتن بسيار دارم اما امشب نخواهم گفت. بسيار سپاسگزارم.»


ونسا ردگريو شهريور امسال در هفتادوپنجمين دوره جشنواره فيلم ونيز شير طلايي يك عمر دستاورد هنري را دريافت كرد.

مراسم پرهيجان با حضور محسوس نيروهاي امنيتي

در شب مراسم اسكار هواداران «اتحاديه دفاع يهودي»‌ بيرون محل برگزاري تجمع كردند و تصاوير او را به آتش كشيدند. در نقطه مقابل هواداران او پرچم فلسطين را به تكان مي‌دادند. اين در حالي بود كه پليس حضور محسوسي در محل داشت و در ساختمان‌هاي مجاور مستقر شده بودند.

از قرار جايزه بهترين بازيگر نقش مكمل زن نخستين جايزه مراسم شد و ردگريو براي دريافت جايزه روي صحنه حاضر شد. سخنان او پس از دريافت جايزه اينگونه آغاز شد: «به نظرم من و جين فوندا بهترين كار زندگي‌مان را انجام داديم و اين موضوع تا حدودي مديون فرد زينمان كارگردان كار است.» تا اينجا مشكلي نبود اما جملات بعدي او سالن را به هم ريختن و در حالي كه برخي در سكوت فرو رفته بودند مخالفان با هو كردن واكنش نشان دادند.

ردگريو در ادامه گفت: «بايد به خودتان افتخار كنيد كه در چند هفته گذشته محكم ايستاديد و برابر تهديدهاي گروه كوچكي تبهكار صهيونيست كه رفتارشان توهين به جايگاه يهوديان سراسر جهان و مقاومت قهرمانانه مقابل فاشيسم و سركوب است، مقهور نشديد.»

حمله پدي چايفسكي

جنجال‌هاي آن شب به سخنان ردگريو ختم نشد. چندي پس از جايزه گرفتن او، پدي چايفسكي فيلمنامه‌نويسي كه سال قبل با فيلم «شبكه» برنده اسكار شده بود براي معرفي برنده جايزه بهترين فيلمنامه روي صحنه رفت. او كه از هواداران دو آتشه اسرائيل بود سخنان ردگريو را تاب نياورد و سعي كرد از فرصت به دست آمده براي كوبيدن او استفاده كند.

او كه سعي مي‌كرد ردگريو را تحقير كند، پيش از معرفي برنده گفت: «دوست دارم به خانم ردگريو تذكر دهم كه اسكار گرفتنش لحظه‌اي كليدي در تاريخ نيست، بيانيه دادن لازم نداشت، تشكري ساده كافي بود.»

همان‌ها كه ردگريو را هو مي‌كردند اين بار با تشويق چايفسكي واكنش نشان دادند. حال ديگر اسكار به جدالي تمام عيار تبديل شده بود.

پس از اين ماجراي جنجالي ردگريو به فعاليتش در سينما ادامه داد و ۲ بار ديگر هم براي بازي در فيلم‌هاي «بوستوني‌ها» و «هاواردز اِند» نامزد دريافت اسكار شد هر چند كه در نهايت به اين جوايز دست پيدا نكرد.

او سال ۲۰۱۲ در گفتگويي با قاطعيت اعلام كرد كه از آن كار به هيچ عنوان پشيمان نيست: «آنچه را انجام دادم كه حس مي‌كردم درست است.»