سايت خبري تحليلي انديشه ها : ماجراي دختر ۱۲ ساله‌اي كه پاپ را دعوت به گياه‌خواري كرد
یکشنبه، 21 بهمن 1397 - 14:52 کد خبر:90399
سايت خبري تحليلي انديشه ها: اين دختر ۱۲ ساله كه به عنوان جوان ترين گياه خوار مطلق در جهان شناخته شده است با دعوت پاپ فرانسيس به گياهخواري معتقد است كه اگر بتواند از طريق پاپ حتي نيمي از ۱.۲ ميليارد پيرو او در جهان را متقاعد به گياهخواري كند

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 


 ماجراي دختر ۱۲ ساله‌اي كه پاپ را دعوت به گياه‌خواري كرد

 

 جهان سلبريتي‌ها كم كم چهره‌هاي جديد خود را مي‌شناسد و روز به روز چهره‌هاي نوظهور جذابيت اين شبكه از افراد را براي دنبال كنندگان آن، بيشتر مي‌كند. حالا جنسيس بالتر، دختر۱۲ ساله آمريكايي كه از سال ۲۰۱۷ با سخنراني جنجالي خود در مورد گياه خواري به شهرت رسيده بود اين بار با به چالش كشيدن پاپ فرانسيس بار ديگر خبرساز شده است. اين دختر ۱۲ ساله كه به عنوان جوان ترين گياه خوار مطلق در جهان شناخته شده است با دعوت پاپ فرانسيس به گياهخواري معتقد است كه اگر بتواند از طريق پاپ حتي نيمي از ۱.۲ ميليارد پيرو او در جهان را متقاعد به گياهخواري كند ميتواند گام بسيار مهم و تاثيرگذاري در نجات اين كره خاكي بردارد. در واقع تلاش‌هاي او در راستاي تحركات فعالان محيط‌زيست پس از جدي‌شدن تغييراقليم جهاني است. چرا كه مصرف گوشت يكي از مهم‌ترين علت‌هاي افزايش گازهاي گلخانه‌اي و مصرف آب و حتي كار به جايي رسيده كه در برخي كشورها شرايط را براي توليد گوشت آزمايشگاهي آماده كرده‌اند.

داستان جنسيس چه بود؟

جنسيس كه ۳ ساله بود، فهميد ناگت مرغ(غذاي موردعلاقه‌اش) با كشتن يك جاندار تهيه مي‌شود و اولين و بزرگ ترين جرقه در زندگي اين دختر رقم خورد و آن گياه خوار شدن بود. گرچه همه اين تصميم را بسيار بچگانه مي‌پنداشتند اما طولي نكشيد كه جنسيس ۶ ساله شد و با چشم پوشي از خوردن مواد غذايي چون انواع گوشت ها، لبنيات، تخم‌مرغ و عسل دست به انتخابي بزرگتر زد و به وگان بودن( گياهخوار مطلق شدن) روي آورد.

سخنراني كه به گوش جهانيان رسيد

۱۲ اكتبر ۲۰۱۷، زماني كه دختر ۱۰ساله آمريكايي به عنوان يكي از كم سن و سال ترين سخنرانان اخير تد و با لباسي سفيد وارد سالن بزرگ سخنراني شد، همه از مطالبي كه از زبان دخترك كه با باور قلبي اش بيان مي شد بسيار شگفت زده شده بودند. جنسيس گرچه ۱۰ سال بيشتر نداشت چنان از اثرات كشتار حيوانات براي تهيه موادغذايي حرف زد و از آمار و ارقام براي دعوت اهالي اين كره خاكي به گياهخوار شدن استفاده كرد كه در انتها حضار براي او ايستادن و تا دقايقي دست زدند.

آغاز عمليات نجات زمين

پس از آن سخنراني تاثيرگذار و مطرح شدن جنسيس و هدفش به مردم سراسر جهان، فعاليت هاي دخترك براي رسيدن به شعار "جهاني بهتر با گياهخواري" آغاز شد. او با انجام فعاليت هايي نظير برگزاري كمپين ها و خيريه هاي گوناگون موفق به كسب عنوان هاي بين المللي گوناگون در اين زمينه شد. گرچه جنسيس به عنوان كم سن و سال ترين گياهخوار مطلق جهان شناخته شده و همچون سلبريتي هايي چون بيانسه، جي زد و سرنا ويليامز كه به بهبود سبك زندگي مردم كمك مي كنند، به عنوان يكي از فعالان محيط زيست شناخته شده است اما طبق آخرين آمار منتشرشده از موسسه گالوپ در سال ۲۰۱۲ تنها ۲ درصد از مردم جهان گياهخوار مطلق و ۵ درصد از آنها گياهخوار هستند. طبق آخرين مطلب منتشر شده در مجله PNAS، اگر همه آمريكايي ها وگان يا گياهخوار مطلق شوند هيچ شخصي در اين كشور گرسنه نخواهد ماند.

نامه اي به پاپ فرانسيس؛ گياهخوار شويد يا…

چند روز پيش خبري منتشر شد مبني بر اينكه فعال محيط زيست، جنسيس بالتر، طي نامه اي پاپ فرانسيس را به چالش گياهخواري دعوت كرده است. گرچه تا به امروز اين دختر ۱۲ ساله جوابي از سوي يكي از قدرتمندترين رهبران جهان يا تيمش دريافت نكرده اما وي بر اين باور است كه پاپ او را در اين مسير همراهي خواهد كرد و از تاثيري كه مي تواند بر نجات زمين بگذارد فروگذار نخواهد شد.