سايت خبري تحليلي انديشه ها : طالب‌زاده: سراغ‌ آدم‌هايي‌ برويم كه توان‌ موج‌سازي‌ دارند
یکشنبه، 21 بهمن 1397 - 14:55 کد خبر:90400
سايت خبري تحليلي انديشه ها: نادر طالب‌زاده معتقد است كه در ايران همواره مسايل في‌البداهه و آتش به اختيار پيش مي‌روند و مركز تفكري براي انجام امور فرهنگي مانند جشن چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب وجود ندارد.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 


طالب‌زاده: سراغ‌ آدم‌هايي‌ برويم كه توان‌ موج‌سازي‌ دارند

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين،كمتر از يك روز ديگر شاهد فرا رسيدن چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي هستيم، ۴۰ عدد بسيار بزرگ و پرمعنايي است، هر انساني وقتي به ۴۰ سالگي مي‌رسد در بين مردم رايج است كه مي‌گويند انسان كامل شده است، در اصل مي‌توان گفت كه ۴۰ سالگي سن كامل شدن يك انسان در زندگي‌اش است.

انقلاب اسلامي ايران نيز تا چند صباحي ديگر ۴۰ ساله مي‌شود و اين به معناي كامل شدن و بزرگي آن است، اما نكته‌اي كه بسيار حائز اهميت است و كمتر به آن توجه مي‌شود تداركي است كه براي اين سالگرد در نظر گرفته شده است.

در اين روزها كه سخنان زيادي درباره گراميداشت پيروزي انقلاب اسلامي به ميان آمده است هر چه برنامه‌ها را بالا و پايين مي‌كنيم از حضور برنامه‌اي جديد و نوآورانه خبري نيست، همه آنچه در نظر گرفته شده است را در سال‌هاي گذشته بارها و بارها مشاهده كرده‌ايم، نه مانند برخي از كشورها از جشن پرچم خبري است و نه جشن مشخصي به جز راهپيمايي ۲۲ بهمن.

به همين مناسبت با نادر طالب‌زاده فيلمساز و فعال فرهنگي درباره علت اين بي‌برنامگي و نبود خلاقيت و نوآوري در برنامه در نظر گرفته شده براي جشن چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي گفت‌وگو كرده‌ايم كه در ادامه مي‌خوانيد.

استفاده نكردن از صاحبان ايده و تفكر

نبود افراد صاحب نظر و اهل ايده و تفكر يكي از مسايلي است كه مي‌تواند در اين زمينه تاثيرگذار باشد و نتيجه كار را جز يك اقدام تكراري و بي‌خلاقيت چيز ديگري نشان ندهد.

نادر طالب‌زاده نيز با تاكيد بر همين مسئله، گفت: «آدم‌هايي كه اهل نظر و فكر هستند در اين برنامه‌ها خيلي كم ديده مي‌شوند، در واقع بايد بگويم كه افراد صاحب انديشه و نظر كمتر براي برنامه‌ريزي‌ها دعوت و از نظراتشان استفاده مي‌شود. مسئله نبود نوآوري و همچنين ايده‌هاي جديد براي برگزاري جشن چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي مسئله تفكر برانگيزي است و اين نياز به هم انديشي و هم فكري‌هاي بسيار دارد.»

او با اشاره به حضور افراد صاحب ايده و خلاقيت در كشور، بيان كرد: «در حال حاضر شاهد هستيم كه هيچ اقدامي با اين مشخصات صورت نمي‌گيرد، يعني از افراد صاحب نظر دعوت به عمل نمي‌آيد تا در اين باره نظر دهند و جلساتي را براي رسيدن به اهداف مثبت در اين زمينه برگزار كنند. ما در كشورمان افراد بسيار زيادي داريم كه صاحب ايده و فكر هستند و بيش از ۴۰ سال است كه در حوزه فرهنگ فعاليت كرده و تجربه بسيار غني دارند. مچنين ايده‌هايشان جهاني، بين‌المللي و همچنين بكر و دست نخوره است كه مي‌توان از آن‌ها كمك و ياري گرفت تا بتوانيم عملكرد قابل قبولي را در زمينه برگزاري جشن چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي داشته باشيم.»

اين فعال فرهنگي ادامه داد: «نكته اينجاست كه متاسفانه افراد با هم جمع نمي‌شوند تا تفكر كنند و در نتيجه آن به مسايل جديد و نوآوري دست پيدا كنند، در واقع بايد بگويم كه مركز فكري براي اين موضوع نداريم.»

در جمهوري اسلامي اقدامات في‌البداهه پيش مي‌رود

او با تاكيد بر اينكه همواره همه اقدامات في البداهه پيش مي‌رود، گفت: «در جمهوري اسلامي خيلي از مسايل في‌البداهه آغاز شده و به نتيجه مي‌رسد، به عنوان مثال فيلمي في البداهه پروژه ساختش آغاز مي‌شود و به پايان مي رسد يا في البداهه فيلمي قوي مي‌شود، في‌البداهه يك جرات‌هايي پيش مي‌آيد كه خودشان پيش مي‌روند و در برخي اوقات هيچ تفكر و برنامه‌اي پشت آن‌ها نيست

نحوه عملكرد سازمان‌ها و نهادهايي كه مي‌بايست در زمينه چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي اقدامات لازم را انجام داده و برنامه‌هاي ويژه‌اي داشته باشند نيز از ديگر مسايلي است كه موجب نبود برنامه‌اي نو و تازه با معيارهاي انقلاب اسلامي مي‌شود، نمونه بارز آن را مي‌توان صداوسيما دانست.

طالب زاده درباره اينكه چرا در رسانه اي مانند تلويزيون نيز شاهد نبود نبوغ و خلاقيت براي چنين برنامه هايي هستيم، توضيح داد: «در تلويزيون با وجود آنكه مطمئنا اتاق فكري وجود دارد اما مديران آن را توسعه ندادند و هر مديريتي در تيم خودشان صحبت مي‌كنند و تصميم‌هايي مي‌گيرند و به همين دليل مي‌بينيم كه در نهايت امر هيچ اتفاق تازه‌اي رخ نمي‌دهد و تحولي پيش نمي‌آيد. بايد به سراغ آدم‌هايي بروند كه توان موج‌سازي دارند، چنين افرادي كم نيستند و من خودم افراد زيادي را مي‌شناسم كه سابقه موج‌سازي زيادي دارند. اما مديران متاسفانه چنين كاري نمي‌كنند و تنها در حوزه مديريتي خود مي‌خواهند مسايل را حل كرده و پيش ببرند.»

او با تاكيد بر نياز تفكر در زمينه برگزاري جشني چون جشن ۴۰ سالگي انقلاب اسلامي، گفت: «اين حوزه، حوزه فكري است و بايد پيش روي آدم باز و زمان مناسب در اختيارش باشد تا بتواند به كارهاي نو و خلاقانه روي آورده و نوآوري داشته باشد. مسئله نبود نوآوري بسيار درست و صحيح است. هر چه ما به دست آورديم في‌البداهه و آتش به اختيار بوده است، افراد خودشان كارهايي كردند و به نتيجه رسيده است. اما در مقايسه به رويه ژاپني‌ها و آلماني‌ها در اين زمينه نگاه كنيد، جلسات متعددي براي تفكر درباره موضوع موردنظرشان برگزار مي‌كنند و سپس با برنامه ريزي كه انجام داده‌اند وارد عمل مي‌شوند. هيچ وقت نفس يك نفر برايش ارجحيت پيدا نكرده و آن را در كار وارد نمي‌كند، زير آب يكديگر را نمي زنند. اما هميشه سنت اينكه همديگر را قبول نداشته باشيم در بين ما و حتي آدم‌هاي متعهد به انقلاب هست، افراد همه مقدسات را قبول دارند اما همديگر را قبول ندارند. اين مسئله باعث مي شود كه بركت از كارها گرفته شود