تماس با ما   |  پیوندها   |  درباره ما   |  RSS   |  جستجوی پیشرفته  
  صفحه اول     ارسال خبر به اندیشه ها     خبرنامه پیامکی  
شنبه، 27 آبان 1396 - 00:39   
 
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها
 
 آخرین مطالب
  درآمد ماهانه 500 میلیونی برخی پزشکان
  آلمان استثنای بازار مسکن جهان شناخته شد
  مالیات مسکن در کشورهای دیگر چقدر است؟
  ضرورت اخذ مالیات 70 درصدی از پزشکان با درآمد بالای 50 میلیون تومان
  تصاویر : فستیوال اقلیت قوم میائو در چین
  چند درصد پزشکان ایرانی میلیاردر هستند؟
  پُردرآمدترین مشاغل در ایران کدام اند
  عمر مفید ساختمان در ایران و جهان
  وام 100 میلیونی برای ساخت مسکن اجاره ای
  دختر و پسر جوان مالک شبکه من و تو + هزینه و درآمدشان
  فوگِرَی: قدیمی‌ترین مسکن اجتماعی جهان
  مقایسه عمر ساختمان در ایران و کشورهای پیشرفته
  مسکن اجتماعی؛ از حرف تا عمل
  همه‌چیز درباره «دخل صداوسیما»
  بودجه صداوسیما ۴ هزار میلیاد تومان و بودجه بی‌بی‌سی فارسی ۶ هزار میلیارد تومان
  نمایش نقشه امپراتوری های مالی و سُنغای
  جزئیاتی از مسکن اجتماعی: دولت 650 هزار تومان اجاره خانه فقرا را می دهد
  چرایی عمر پایین ساختمان ها در ایران/بناهایی که زود فرسوده می‌شوند
  هزینه اجاره مسکن اجتماعی
  بودجه هزارمیلیارد تومانی صدا و سیما+ جدول و مقایسه با بودجه شبکه من و تو
ادامه آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 62298صفحه نخست » بین المللشنبه، 8 اسفند 1394 - 21:33
نتیجه کاهش قیمت نفت و برنامه های ریاضت اقتصادی؛ واشنگتن پست: شکل گیری توفان نارضایتی مردم در عربستان
نتیجه کاهش قیمت نفت و برنامه های ریاضت اقتصادی؛  واشنگتن پست: شکل گیری توفان نارضایتی مردم در عربستانسایت خبری تحلیلی اندیشه ها: روزنامه واشنگتن پست آمریکا نوشت: عربستان سعودی زخم خورده از کاهش قیمت های نفت، به عنوان بخشی از برنامه های ریاضتی، اقدام به کاهش هزینه ها و یارانه ها کرده است. اقدامی که می تواند با به خطر انداختن برنامه های رفاهی سخاوتمندانه دولت، تهدیدی برای ثبات این کشور باشد.
  
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها:

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا، تارنمای روزنامه یاد شده نوشت، اقتصاد این کشور از درآمدهای سرشار نفتی به کسری بودجه رسیده است و مسئولان آن باید هر روز بیش از پیش تلاش کنند تا بتوانند اعتبار مورد نیاز برای پرداخت حقوق کارکنان شاغل در بخش دولتی، کمک های نقدی دولت به اقشار ضعیف و معافیت های مالیاتی که تضمین کننده اطاعت و تمکین مردم از حکومت است را تامین کنند.
پاشنه آشیل برنامه های ریاضتی که کابوس کاهش قیمت نفت و به پایان رسیدن دوران فرمانروایی نفتی این کشور عامل آن است، خطر ناآرامی و اغتشاش علیه آل سعود است. خاندانی که محافظه کاری و مقاومت در برابر تغییر، از ویژگی های اصلی آن است.
«محمد بن سلمان» پسر شاه سلمان، وزیر دفاع و رئیس برنامه ریزی اقتصادی دولت، کاهش مخارج را به عنوان یک ضرورت معرفی کرده است.
این شاهزاده 30 ساله به خاطر کنترل ناآرامی های داخلی و دو جنگ خارجی مشهور شده است.
مشاوران می گویند، وی قصد دارد عربستان سعودی را از وابستگی به درآمدهای نفتی برهاند و مخارج سنگین و غیرشفاف بخش دولتی را اصلاح کند. 
«فهد بن جمعه» اقتصاددان سعودی و عضو مجلس شورای این کشور که از مخالفان شاهزاده محمد است، گفت: وی می داند که اکنون باید با کاهش یارانه ها و اصلاحات، اقتصاد را قوی تر و آن را در برابر خطر کاهش قیمت نفت، مقاوم کرد. 
قیمت های نفت در طول یک سال و نیم گذشته در حدود 70 درصد کاهش پیدا کرده است ودر ماه فوریه (بهمن-اسفند) حتی به کمتر از 30 دلار در هر بشکه رسید.
کاهش قیمت نفت به عربستان سعودی که دومین تولیدکننده نفت در جهان است، صدمه زده و پیکر جامعه آن که به پول بادآورده نفت و ولخرجی عادت کرده را به لرزه در آورده است. 
کاهش درآمدهای نفتی که 90 درصد درآمدهای عربستان سعودی را تشکیل می دهد، موجب کسری بودجه 98 میلیارد دلاری آن شده که این کسری بودجه معادل 15 درصد درآمد ناخالص ملی عربستان سعودی است. 
عربستان سعودی، متحد آمریکا که چند دهه است که سوار بر نوسانات قیمت نفت است، درآمد حیرت آوری داشته که یک پشتوانه ارزی به ارزش صدها میلیارد دلار برای آن ایجاد کرده است. 
اما در اکتبر (مهر-آبان) گذشته، صندوق بین المللی پول (IMF) هشدار داد که دولت عربستان سعودی که یک کسری بودجه 87 میلیارد دلاری را برای سال 2016 پیش بینی کرده است، چنانچه مخارج را کاهش ندهد، می تواند در مدت پنج سال دچار بی پولی شود. 
شاهزاده محمد برای جلوگیری از این سرنوشت، برخی برنامه های کاهش هزینه را سال گذشته معرفی کرد که شامل لغو بخشی از یارانه بنزین، برق و آب است.
حاکمان عربستان سعودی مخارج بخش دولتی و اعتبار احداث ساختمان های دولتی را کاهش داده اند و مسئولان نیز از خصوصی سازی صنایع از جمله شرکت ملی نفت این کشور صحبت می کنند. کاهش قیمت نفت حتی وضع مالیات که موضوع حساسی برای سعودی هاست را نیز مطرح کرده است.
محمد بن سلمان، ماه گذشته به مجله اکونومیست گفت: ما هم اکنون در مورد وضع مالیات، منبع درآمدی که شهروندان تامین مالی ان را برعهده دارند، صحبت می کنیم. 
به هر حال برای بسیاری در عربستان سعودی، تحمل برنامه های ریاضتی آسان نیست. مراکز خرید در این کشور دیگر مثل سابق شلوغ نیستند و کسب و کارها از فروش کم شکایت می کنند. بسیاری از سعودی ها حتی آنها که به اتومبیل های لوکس خود می نازند و در خانه های گران قیمت زندگی می کنند، به نظر می رسد رفته رفته نگران تامین مخارج زندگی خود می شوند. 
صاحبان کسب و کار می گویند که ناچار به افزایش قیمت کالاها و خدمات خود هستند تا بتوانند پاسخگوی افزایش هزینه ناشی از کاهش یارانه ها باشند.
محمد، مدیر شرکتی در جده که از اروپا محصولات غذایی وارد می کند، گفت: ما به طور کلی استخدام نیروی کار را متوقف کرده ایم. وی به دلیل پیامدهای احتمالی که ممکن است متوجه کسب و کارش شود، درخواست کرد نام خانوادگیش ذکر نشود. 
امارات متحده عربی، قطر، عمان و بحرین نیز در اجرای برنامه های ریاضتی به عربستان سعودی ملحق شده اند و به نظر می رسد این کشورها در حال نزدیک شدن به تصویب برنامه مالیات بر ارزش افزوده شورای همکاری خلیج فارس (GCC) هستند که قرار است در سال 2018 اجرا شود. 
تحلیلگران می گویند، افزایش رقابت بین المللی در تولید انرژی به این معنی است که دوران نفت 100 دلاری به سر آمده است.
«خلیل الدخیل» تحلیلگر عربستان سعودی در ریاض گفت: اینجا هر روز بیش از پیش به این درک می رسیم که انجام اصلاحات ضروری است.
اما اصلاحات می تواند ثباتی را که چند دهه است با توسل به برنامه های رفاهی، یارانه و معافیت های مالیاتی دوام آورده است را به خطر بیاندازد و در عربستان سعودی و کشورهای کوچک همسایه آن ناآرامی ایجاد کند.
در این کشورها، حقوق بالای کارکنان دولت، مزایایی از قبیل درمان و تحصیل رایگان و کمک های نقدی دولت به مردم، شهروندان را به فرهنگ زیاد خرج کردن عادت داده است. 
«لبیب کمهاوی» تحلیلگر اردنی می گوید، به نظر می رسد کشورهای عربی خلیج فارس آسیب پذیر هستند و و نمی دانم آیا می توانند در برابر توفان نارضایتی مردم مقاومت کنند؟

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
پربحث ترین
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© اندیشه ها1389-1394
طراحی و اجرا: خبرافزار