تماس با ما   |  پیوندها   |  درباره ما   |  RSS   |  جستجوی پیشرفته  
  صفحه اول     ارسال خبر به اندیشه ها     خبرنامه پیامکی  
شنبه، 27 آبان 1396 - 00:29   
 
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها
 
 آخرین مطالب
  درآمد ماهانه 500 میلیونی برخی پزشکان
  آلمان استثنای بازار مسکن جهان شناخته شد
  مالیات مسکن در کشورهای دیگر چقدر است؟
  ضرورت اخذ مالیات 70 درصدی از پزشکان با درآمد بالای 50 میلیون تومان
  تصاویر : فستیوال اقلیت قوم میائو در چین
  چند درصد پزشکان ایرانی میلیاردر هستند؟
  پُردرآمدترین مشاغل در ایران کدام اند
  عمر مفید ساختمان در ایران و جهان
  وام 100 میلیونی برای ساخت مسکن اجاره ای
  دختر و پسر جوان مالک شبکه من و تو + هزینه و درآمدشان
  فوگِرَی: قدیمی‌ترین مسکن اجتماعی جهان
  مقایسه عمر ساختمان در ایران و کشورهای پیشرفته
  مسکن اجتماعی؛ از حرف تا عمل
  همه‌چیز درباره «دخل صداوسیما»
  بودجه صداوسیما ۴ هزار میلیاد تومان و بودجه بی‌بی‌سی فارسی ۶ هزار میلیارد تومان
  نمایش نقشه امپراتوری های مالی و سُنغای
  جزئیاتی از مسکن اجتماعی: دولت 650 هزار تومان اجاره خانه فقرا را می دهد
  چرایی عمر پایین ساختمان ها در ایران/بناهایی که زود فرسوده می‌شوند
  هزینه اجاره مسکن اجتماعی
  بودجه هزارمیلیارد تومانی صدا و سیما+ جدول و مقایسه با بودجه شبکه من و تو
ادامه آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 84919صفحه نخست » آخرین اخبارجمعه، 21 مهر 1396 - 11:19
"گلریز قهرمان"؛ دختر ایرانی که نماینده پارلمان نیوزلند شد
  
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها:
«گلریز قهرمان» نماینده پارلمان شد
رأی‌آوردن گلریز قهرمان اگرچه از نظر ریشه‌های ایرانی‌بودن او، حالا در ایران مرکز توجه قرار گرفته؛ اما به‌طور کلی تغییرات سیاسی ناشی از نتایج انتخابات اخیر نیوزیلند در سطح جهانی مهم است. این‌بار آرای حزب ملی‌گرای نیوزیلند با ٤٤,٤ و حزب کارگر با ٣٦.٩ بسیار به یکدیگر نزدیک شده‌اند. حزب سبزها نیز ٦.٣ درصد آرا را به دست آورده است. گلریز در مصاحبه‌ای تأکید کرده به لحاظ فکری حزب سبزها خودش را به حزب کارگر نزدیک می‌داند. به‌این‌ترتیب می‌توان به این جمع‌بندی رسید که درحال‌حاضر حزب ملی‌گراهای نیوزیلند با ٤٤.٤ و حزب کارگر و سبزها با ٤٣.٢ درصد آرا رقیب جدی برای هم باشند.
 
خبر ورود یک زن ایرانی به پارلمان نیوزیلند، به‌سرعت در شبکه‌های اجتماعی ایران چرخید. گلریز قهرمان ٩ساله بود که با خانواده‌ خود از مشهد به نیوزیلند رفت. بعد از آن سال‌ها، تحصیلاتش را در رشته حقوق در دانشگاه آکسفورد انجام داد و حالا مدتی است به‌عنوان وکیل با سازمان ملل متحد در حوزه حقوق‌ بشر و حقوق زنان فعالیت می‌کند.
 
 
پدر گلریز، مهندس کشاورزی بوده و مادرش روان‌شناس. دقایقی پس از انتشار خبر، با هم‌حزبی‌ها پشت تریبون رفته و وقتی رئیس حزب از حضور گلریز به‌عنوان نخستین پناه‌جو در جمع سبزها اظهار خرسندی می‌کند، گلریز می‌گوید: «لحظه خوبی است که دختر ٩ساله‌ای را به یاد بیاورم که وارد این کشور شد و حالا می‌تواند وارد پارلمان نیوزیلند شود. این رأی برای من رأی مهمی است؛ به‌ویژه در دوره ظهور ترامپ، برگزیت و مخالفت هرروزه با مهاجران و پناه‌جویان. در برابر ‌هزاران فردی که به من رأی داده‌اند، حس مسئولیت می‌کنم».
 

 
 
 تلاش او برای حضور در پارلمان نیوزیلند اما با هجمه‌های متعدد آنلاین علیه او در چند ماه منتهی به انتخابات همراه بود. عده‌ای برای او کامنت‌های عجیب‌وغریب می‌گذاشتند. یکی می‌نوشت «می‌خواهی تروریسم را با خودت به نیوزیلند بیاوری» و دیگری می‌نوشت «تو به‌عنوان یک پناه‌جو چطور می‌خواهی نخست‌وزیر ما را نقد کنی؟»، یا هجمه دیگری که «ما به تو دموکراسی داده‌ایم، حالا تو چطور می‌خواهی دولت را نقد کنی؟». با این همه، حملات آنلاین متداوم علیه گلریز قهرمان ثمر نداد.
 
 
حزب سبزها از منظر او فضای مناسبی برای حضور جوانان است؛ جوانان و گروه‌های حاشیه‌ای جامعه؛ گروه‌هایی که شاید در دیگر احزاب به آنها صدایی داده نشود؛ اما اینجا رهبران حزب همراه هستند و پیشینه خانوادگی و عقیدتی شما تأثیری در تصمیم‌گیری آنها ندارد.
 
 
حزب سبزها به باور گلریز قهرمان نه‌تنها به مسائل محیط‌زیستی نظر دارد بلکه در پی آن است تا زمینه فعالیت سیاسی را برای طیف جوانان و درحاشیه‌مانده‌ها فراهم آورد. از این منظر، حضور یک پناه‌جو در فهرست سبزها، یک اقدام پیشروانه بوده؛ اقدامی که حالا با رأی‌آوردن گلریز به یک اقدام شایان تأمل در ساحت سیاسی این کشور بدل شده است.  تجربه‌های کاری گلریز به‌عنوان وکیل حقوق‌بشری با سازمان ملل در کشورهای کامبوج و یوگسلاوی متمرکز بوده و تلاش برای حمایت از زنان، به‌ویژه در کشورهایی که نبردهای قبیله‌ای اغلب به خشونت‌های حداکثری علیه زنان منتهی شده بود. گنجاندن و طرح برخی مباحث حمایتی در حقوق بین‌الملل و تلاش برای حساس‌سازی قوانین بین‌المللی علیه جرم و جنایت‌هایی که در شرایط جنگ و درگیری علیه زنان اتفاق می‌افتد، ازجمله تلاش‌های او در حوزه حقوق‌ بشر به شمار می‌آید.
 

 
 
گلریز در برنامه‌ها، میزگردها و مناظره‌های منتهی به انتخابات اخیر پارلمان نیوزیلند، حضوری فعال داشته و همواره خود را یکی از حامیان حضور پناه‌جویان در نیوزیلند معرفی می‌کند.
 
 
او می‌گوید: «٤٠ درصد جمعیت پناه‌جویان در نیوزیلند را بچه‌ها تشکیل می‌دهند. من به سرمایه‌گذاری بر نیروی انسانی باور دارم؛ چه از نظر بهداشت و چه از نظر آموزش. این توجه باید صرف‌نظر از وضعیت آنها به‌عنوان یک پناه‌جو یا اشکال دیگر باشد.
 
 
به انسان باید به خاطر انسان‌بودن او و توانایی‌ها، تلاش‌ها و استعدادهایش احترام گذاشت. هروقت بحث حمایت‌کردن یا حمایت‌نکردن از حضور پناه‌جویان به میان می‌آید، یاد ٩سالگی خودم می‌افتم؛ روزی که با پدر و مادرم به اینجا آمدیم».
 
 
گلریز به حزب سبزهای نیوزیلند و رویکرد حمایتی‌ آنها از محیط ‌زیست و طبقه‌های مختلف انسانی باور دارد. خرسند است که می‌توان در قالب فعالیت در حزب سبزها، به نوعی دموکراسی مشارکتی نزدیک شد؛ دموکراسی‌ای که آدم‌ها در آن به نقد و بررسی آرای مختلف می‌پردازند و کسی، دیگری را به خاطر پیشینه یا ریشه‌های مذهبی و سیاسی‌اش نقد نمی‌کند.
 

 
 
رأی‌آوردن گلریز قهرمان اگرچه از نظر ریشه‌های ایرانی‌بودن او، حالا در ایران مرکز توجه قرار گرفته؛ اما به‌طور کلی تغییرات سیاسی ناشی از نتایج انتخابات اخیر نیوزیلند در سطح جهانی مهم است. این‌بار آرای حزب ملی‌گرای نیوزیلند با ٤٤,٤ و حزب کارگر با ٣٦.٩ بسیار به یکدیگر نزدیک شده‌اند. حزب سبزها نیز ٦.٣ درصد آرا را به دست آورده است. گلریز در مصاحبه‌ای تأکید کرده به لحاظ فکری حزب سبزها خودش را به حزب کارگر نزدیک می‌داند. به‌این‌ترتیب می‌توان به این جمع‌بندی رسید که درحال‌حاضر حزب ملی‌گراهای نیوزیلند با ٤٤.٤ و حزب کارگر و سبزها با ٤٣.٢ درصد آرا رقیب جدی برای هم باشند.
 
 
به‌این‌ترتیب، انتخابات اخیر در این کشور از این منظر نیز درخور ‌تأمل است. به گفته گلریز ترامپ با سیاست‌های ضدمسلمانان و مهاجران روی‌ کار آمده، از این جهت رأی‌آوردن حزب سبزها و کارگر در انتخابات اخیر با اهمیت است و نوعی مخالفت با آن رویکرد به‌شمار می‌آید.
 

 
 
 
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
پربحث ترین
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© اندیشه ها1389-1394
طراحی و اجرا: خبرافزار