تماس با ما   |  پیوندها   |  درباره ما   |  RSS   |  جستجوی پیشرفته  
  صفحه اول     ارسال خبر به اندیشه ها     خبرنامه پیامکی  
پنجشنبه، 1 فروردین 1398 - 15:59   
 
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها
 
   آدرس پایگاه های اطلاع رسانی و عضوگیری احزاب  
  قدرت احزاب در آلمان و ضرورت عضویت و تقویت احزاب
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها:
  لیست احزاب جهت عضویت جوانان و ئخبگان
  آدرس پایگاه های اطلاع رسانی و عضوگیری احزاب فعال در ایران
 
   آخرین مطالب  
  فیلم سخنان پخش نشده امام خمینی راجب آزادی غربی!
  قدرت احزاب در آلمان و ضرورت عضویت و تقویت احزاب
  لیست احزاب سیاسی که از وزارت عدلیه جواز فعالیت اخذ نموده اند
  لیست احزاب جهت عضویت جوانان و ئخبگان
  آدرس پایگاه های اطلاع رسانی و عضوگیری احزاب فعال در ایران
  نقش احزاب در توسعه سیاسی کشور؟
  می دانستید شاه اسماعیل صفوی پدری از نژاد کرد و مادری ترک-یونانی داشت؟
  احزاب به تقویت رقبا بپردازند/ کادرسازی؛ کارکرد مثبت حزب
  فیلم زندگینامه شاه اسماعیل صفوی اول
  جلسه نقد آیت الله العظمی منتظری
  نقش احزاب در ملی شدن صنعت نفت
  فیلم سخنرانی دلنشین و آزادی خواهانه ایت الله طالقانی
  صدها کشته و هزاران معلول برای پایان‌دادن به رسمی غلط کافی نیست؟
  فرزند آیت‌الله کاشانی: نفت ملی شد، اما مصدق قانون آن را اجرا نکرد
  در هر مقام، بر لبم آوای یا علی ست
  روزی که شاه عباس بزرگ درگذشت
  فیلم دلنشین سخنرانی دیده نشده آیت الله طالقانی در مدرسه فیضیه
  فیلم رویکرد امام خمینی ره در مواجهه با جنبش آزادی بخش جهان(یاسر عرفات)
  احزاب قوی با حضور افراد شاخص و بانفوذ امکان‌پذیر است
  رئیس‌جمهور: دولت به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل و فصل کند
ادامه آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 90916صفحه نخست » آخرین اخبارچهارشنبه، 22 اسفند 1397 - 19:18
نقش زنان در احزاب سیاسی کم رنگ است
  
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها:

زنان افغانستان می خواهند در قدرت نمایی ها سهیم باشند اما از راه مبارزات فردی وارد عمل می شوند نه از آدرس احزاب سیاسی، چون مهم‌ترین چالش فراروی رسیدن زنان به منابع قدرت عدم موجودیت فضای دموکراتیک در افغانستان است، حتی با وصف این نکته که قانون، افغانستان را کشوری دموکراتیک می‌خواند؛ اما این دموکراسی هنوز وارد نهاد فرد، خانواده، جامعه و در کلیت مردم و نظام حاکم نشده است.


تعدد احزاب سیاسی و نداشتن برنامه‌های روشن، مبنای احزاب سیاسی بر اساس تقسیمات قومی و زبانی، دسته‌بندی‌های مذهبی احزاب و عدم پا‌بندی تعداد قریب به اتفاق احزاب سیاسی به مبانی دموکراتیک، نشانه‌های بارز چنین فضایی به شمار می‌روند و از این‌روست که در چنین فضایی، جای‌گاهی برای زنان در احزاب سیاسی باقی نمی‌ماند. احزابی که در اکثر موارد، خود به حقوق و مشارکت سیاسی زنان باور ندارند، نمی‌توانند نخبگان سیاسی زن را وارد جامعه کنند. این امر باعث شده که مطالبات زنان از آدرس‌های شخصی آنان عنوان شوند.

با وصف آنکه احزاب سیاسی در قدرت نمایی زنان نقش کلیدی دارند نقش زنان در احزاب سیاسی افغانستان بنابر دلایل مختلف کم رنگ است که این موضوع سبب شده است ساختار احزاب سیاسی غیر متحرک بماند و برای حضور نمایشی زنان در ساختار احزاب تنها به به حضور در مجوز نامه احزاب اکتفا گردد. به دلیل اینکه زنان افغانستان همواره قربانی محدودیت های تبعیض آمیز و محرومیت ها بوده اند، علاوه بر تحولات سریع و شدید سیاسی در تاریخ افغانستان، سختگیری های فرهنگی و سنتی نیز عرصه را برای حضور زنان در جامعه برای مشارکت سیاسی و حضور گرم در اخزاب سیاسی را بسیار سخت و تنگ ساخته است.

شکاف جنسیتی در اکثر جوامع مانند افغانستان از پایدارترین و برجسته ترین شکاف های اجتماعی در طول تاریخ بوده است. فرهنگ های جوامع سنتی با احکام قطعی و تغییرناپذیر، زن و مرد را از همدیگر جدا کرده و میان آنان تمایز و تبعیض قایل شده اند.

با توجه به اینکه فعالان حقوق زن و جنبش های اجتماعی مدافع حقوق زنان در طول بیش از صد و پنجاه سال اخیر برای رفع این شکاف تبعیض آمیز تلاش کرده اند، اما هنوز هم در بسیاری از جوامع، به ویژه جوامع سنتی و عقب مانده مثل افغانستان، زنان قربانی بدترین اشکال تبعیض، خشونت و محرومیت از حقوق اساسی شان اند.در طول تأریخ افغانستان بنابر فقر، بیسوادی و نا هنجاری های اجتماعی و خانوادگی زنان کمتر به فعالیت های سازمان یافته و ایجاد جنبش های اجتماعی، برای پیگیری مطالبات و احقاق حقوق شان، دست زده اند. از این رو فعالیت غیرسازمان یافته و پراکنده آنان در دهه های گذشته برای رفع این تبعیضات و محرومیت ها، هرچند خالی از تأثیر نبوده، ولی نتوانسته شکاف عمیق فرهنگی و سنتی میان مرد و زن را در جامعه افغانی پر کند. اما می توان گفت در فضای جدید سیاسی و اجتماعی بعد از سقوط رژیم طالبان، زنان برای اولین بار توانستند به صورت گسترده و گاه سازمان یافته در عرصه فعالیت های اجتماعی و سیاسی وارد عمل شوند.
اما شرایط فعلی نمی‌تواند برای حل مشکلات و بی‌عدالتی‌هایی که زنان در طول تاریخ با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند، راه‌ حل سیاسی پیش‌نهاد کند.

در جوامع دموکراتیک، احزاب سیاسی در قدرت‌مندسازی و توان‌مند‌کردن زنان نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند‌ و از همین‌جاست که زنان می‌توانند اعتماد به‌نفس حاصل کنند و خود را دخیل در امور سیاسی کشور بدانند. از طرف دیگر، در مبارزات انتخاباتی نیز زنان با حمایت بیش‌تری که ناشی از فعالیت حزبی است، مواجه می‌شوند و دست‌رسی به قدرت برای‌شان آسان‌تر می‌گردد.
در مقابل هر‌نوع تصمیم حکومت‌ها که در مغایرت با خواسته‌های زنان باشد، می‌توانند ایستادگی کنند و برای اصلاح مواردی چون ازدیاد خشونت، حذف زنان از قدرت و سهم ندادن آن‌ها در ساختارهای سیاسی، طرح و مطالبات‌شان را ارایه کنند.

در شرایط فعلی برای حضور پر رنگ زنان در سیاست به انسجام کلی زنان برای تشکیل جنبش زنانه با رهبری زنان نیاز احساس میشود که تحقق آن منوط به اراده زنان تحصیل یافته خواهد بود.

منیژه رامزی

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
پربحث ترین
 
 
   پایگاه های دیگر  
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما:09125391656 ::  پیوندها ::  نسخه موبایل:09124030118 ::  RSS ::  نسخه تلکس
© اندیشه ها1389
طراحی و اجرا: خبرافزار