تماس با ما   |  پیوندها   |  درباره ما   |  RSS   |  جستجوی پیشرفته  
  صفحه اول     ارسال خبر به اندیشه ها     خبرنامه پیامکی  
پنجشنبه، 1 فروردین 1398 - 15:09   
 
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها
 
   آدرس پایگاه های اطلاع رسانی و عضوگیری احزاب  
  قدرت احزاب در آلمان و ضرورت عضویت و تقویت احزاب
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها:
  لیست احزاب جهت عضویت جوانان و ئخبگان
  آدرس پایگاه های اطلاع رسانی و عضوگیری احزاب فعال در ایران
 
   آخرین مطالب  
  فیلم سخنان پخش نشده امام خمینی راجب آزادی غربی!
  قدرت احزاب در آلمان و ضرورت عضویت و تقویت احزاب
  لیست احزاب سیاسی که از وزارت عدلیه جواز فعالیت اخذ نموده اند
  لیست احزاب جهت عضویت جوانان و ئخبگان
  آدرس پایگاه های اطلاع رسانی و عضوگیری احزاب فعال در ایران
  نقش احزاب در توسعه سیاسی کشور؟
  می دانستید شاه اسماعیل صفوی پدری از نژاد کرد و مادری ترک-یونانی داشت؟
  احزاب به تقویت رقبا بپردازند/ کادرسازی؛ کارکرد مثبت حزب
  فیلم زندگینامه شاه اسماعیل صفوی اول
  جلسه نقد آیت الله العظمی منتظری
  نقش احزاب در ملی شدن صنعت نفت
  فیلم سخنرانی دلنشین و آزادی خواهانه ایت الله طالقانی
  صدها کشته و هزاران معلول برای پایان‌دادن به رسمی غلط کافی نیست؟
  فرزند آیت‌الله کاشانی: نفت ملی شد، اما مصدق قانون آن را اجرا نکرد
  در هر مقام، بر لبم آوای یا علی ست
  روزی که شاه عباس بزرگ درگذشت
  فیلم دلنشین سخنرانی دیده نشده آیت الله طالقانی در مدرسه فیضیه
  فیلم رویکرد امام خمینی ره در مواجهه با جنبش آزادی بخش جهان(یاسر عرفات)
  احزاب قوی با حضور افراد شاخص و بانفوذ امکان‌پذیر است
  رئیس‌جمهور: دولت به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل و فصل کند
ادامه آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 90917صفحه نخست » آخرین اخبارپنجشنبه، 23 اسفند 1397 - 06:18
ایجاد ۶ حزب قوی برای حضور احزاب در جایگاه اداره کشور ضرورت دارد
  
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها:

 ایجاد ۶ حزب قوی برای حضور احزاب در جایگاه اداره کشور ضرورت دارد

رئیس مجلس با بیان اینکه تعدد احزاب فی نفسه مشکلی ندارد، گفت: اگر قرار است احزاب در جایگاه اداره کشور فعالیت کنند با این تعداد نمی شود و باید حدود ۵ یا ۶ حزب به صورت قوی داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (دوشنبه، ۱۵ آذرماه) با جمعی از اعضای خانه احزاب دیدار و گفت و گو کرد.

لاریجانی با بیان اینکه معتقدیم احزاب در کشور ما جایگاه خود را پیدا نکرده اند، گفت: اگر می خواهیم در حوزه احزاب قوی باشیم باید ساختار تشکیلاتی تقویت شود چنانچه قصد داشتیم در زمان انتخابات، این کار با تکیه بر احزاب صورت گیرد اما اشکالاتی وجود دارد.

لایحه قانون جامع انتخابات قانون جامعی برای جایگزینی قوانین خُرد انتخاباتی باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه باید روی قانون انتخابات بر اساس سیاست های کلی انتخابات ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری کار شود، افزود: دولت لایحه ای در خصوص انتخابات در دست بررسی دارد که امیدواریم کامل باشد و قانون جامعی را به جای قوانین خرد انتخاباتی ارائه کند.

وی اضافه کرد: لازم است قانون انتخابات قوی شود و شکل فعلی قانون انتخابات که روی افراد مستقل کار می کند به سمت احزاب نیز برود چنانچه افراد حزبی می توانند در داخل مجلس بسیار عمیق تر فعالیت کنند اما تمام این ها به شرطی است که احزاب نیز وظیفه اصلی خود یعنی تربیت افراد را انجام دهند و صرفا در زمان انتخابات فعالیت نکنند.

احزاب برای حضور مثمرثمر باید قوی باشند

لاریجانی همچنین با اشاره به این مطلب که اینکه به هیچ حزبی اتکا نداریم جالب نیست، عنوان کرد: احزاب باید بتوانند برنامه تهیه کرده و کار ارائه کنند که ممکن است بخشی از این مشکلات در قالب قانون انتخابات برطرف شود؛ بخشی هم مربوط به گلایه از شورای نگهبان است که افرادی که در شورای مرکزی برخی احزاب هستند رد صلاحیت می شوند که در این خصوص باید گفت ممکن است این رد صلاحیت ها در مواردی درست باشد چرا که حتی امکان دارد افرادی که در شورای مرکزی احزاب حضور دارند شرایط نمایندگی نداشته باشند لذا به صورت کلی باید مسائل در جلسات مشترک مطرح و راه حلی پیدا شود.

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه تعدد احزاب در کشور فی نفسه مشکلی ندارد، اظهار داشت: تعدد احزاب در مواردی می تواند خوب هم باشد اما اگر قرار است در جایگاه اداره کشور فعالیت کند با این تعداد نمی شود و باید حدود ۵ یا ۶ حزب فعالیت کنند که احزاب قوی باشند و توسط مردم همراهی شوند در این خصوص نیز دولت نمی تواند کاری کند و اگر احزاب می خواهند در صحنه عملیاتی حضور مثمرثمری داشته باشند باید خود اقدام کنند.

ارتباط احزاب داخلی با خارجی طبق قانون امکان‌پذیر است

وی ادامه داد: احزاب می توانند تکثر داشته باشند اما شکل قابل گفت و گو پیدا کنند به این معنا که ۲۴۰ حزب باشد اما ۶ حزب بزرگ و شاخص تشکیل شود که بتواند وارد گفتمان شود.

لاریجانی در خصوص گلایه ای که برخی احزاب از دستگاه قضایی داشتند، بیان داشت: در این خصوص نیز باید در جلسات مشترک و از طریق گفت و گو مشکلات برطرف شود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان همچنین در حوزه ارتباط با احزاب خارجی اشاره کرد: در حال حاضر ارتباط با احزاب خارجی در قانون آمده است و پیشنهادی هم که برای حضور در گروه های دوستی پارلمانی داده شد به شکل عضویت امکان پذیر نیست چرا که حتما باید نماینده مجلس باشند اما می توانند گروه های دوستی جلساتی با احزاب داشته باشند تا نظرات انتقال یابد.

وی افزود: درخصوص این موضوع که اشاره ای به توسعه سیاسی در برنامه ششم توسعه کشور نشده لازم است اگر پیشنهادی وجود دارد ارائه شود که اگر خلاء قانونی در برنامه ششم وجود دارد به صورت دقیق بررسی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان درباره قانون جرم سیاسی خاطرنشان کرد: قانونی در این خصوص به تازگی تصویب شد و در حال حاضر تغییر سریع قانون شکل خوبی ندارد و باید بعد از چند سال بررسی و ایرادات آن گرفته شود.

طاهرنژاد عضو حزب کارگزاران و از اعضای خانه احزاب در این جلسه با بیان اینکه در دولت قبل طرح «مجلس در رأس امور نیست» را رواج داد، گفت: مجلس یکی از بزرگترین اصول انقلاب است لذا باید اقتدار آن حفظ شود، همچنین پذیرش اصل انتخابات به معنای پذیرفتن احزاب است.

کنعانی مقدم عضو جبهه ایستادگی نیز در ادامه در خصوص ضرورت توسعه سیاسی در برنامه ششم اظهار کرد: احزاب می‌توانند به این توسعه کمک کنند، همچنین مجلس می‌تواند قراردادی با احزاب برای ایجاد اطلس سیاسی ببندد چنانچه در حال حاضر اقوام و احزاب مختلفی در سطح کشور وجود دارد که می‌توان روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد، از سوی دیگر اطلس سیاسی لازمه آمایش سرزمینی است.

هاشمی دیگر عضو خانه احزاب، انسجام ملی را مهم‌ترین مسئله کشور عنوان کرد و گفت: در ایران قومیت‌ها و احزاب با نگاه‌های مختلف سیاسی وجود دارد که باید آن را پذیرفت و صرفا عده‌ای کار را در دست نگیرند، چنانچه تمام تفکرها در وقوع انقلاب اسلامی نقش داشتند و نمی‌توان عده‌ای را از آن حذف کرد.

وی افزود: از طرف دیگر قانون جرم سیاسی باید به گونه‌ای اجرا شود که افراد متعلق به احزاب اجازه اظهارنظر بدون هراس از بازخواست داشته باشند.

مرتضوی دبیرکل جامعه جانبازان و ایثارگران در ادامه این جلسه بیان کرد: حدود ۷۰۰ جانباز نابینا در کشور وجود دارد که بعضا توانایی حضور در عرصه نمایندگی را دارند اما متاسفانه همچون بی‌سوادان به علت نابینایی به آن ها اجازه ثبت نام در عرصه انتخابات داده نمی‌شود.

احمد شریف دبیرکل حزب دانش آموختگان ایران گفت: متاسفانه از توانمندی احزاب برای پیشبرد راهبردهای نظام استفاده نمی‌شود و در حالی که هم اکنون در سراسر جهان از قدرت نرم به جای قدرت سخت استفاده می‌شود ایران با سبقه فرهنگی ۷ هزار ساله که می‌تواند مانع تاثیر قدرت سخت در کشور شود از این حوزه به خوبی استفاده نمی‌کند.  

مسئول کمیته بین‌الملل خانه احزاب گفت: همچنین احزاب هراسی از ارتباط با سفارتخانه‌های خارجی دارند که حتما باید با هماهنگی وزارت خارجه یا کشور باشد و ممکن است انگ ارتباط با عوامل این کشور به احزاب بخورد، از سوی دیگر با توجه به اینکه گروه‌های دوستی مختلف پارلمانی و دولتی وجود دارد خوب است نمایندگانی از احزاب در این گروه ها حاضر باشند.

کاشفی دیگر عضو خانه احزاب در ادامه خواستار اختصاص بخشی از برنامه‌های شبکه خبر به حوزه احزاب شد و آن را حق طبیعی برای توسعه سیاسی دانست.

محمدزاده رئیس سابق کمیته بانوان خانه احزاب در پایان این جلسه با بیان اینکه خانه احزاب با مساعدت وزیر کشور تشکیل شد، خاطرنشان کرد: بانوان سیاسی به صورت فعالی در احزاب حضور دارند که لازم است جایگاه آن‌ها به صورت منصفانه تری تبیین شده و مشکلات آن‌ها نیز جهت انسجام ملی بررسی شود.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
پربحث ترین
 
 
   پایگاه های دیگر  
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما:09125391656 ::  پیوندها ::  نسخه موبایل:09124030118 ::  RSS ::  نسخه تلکس
© اندیشه ها1389
طراحی و اجرا: خبرافزار