تماس با ما   |  پیوندها   |  درباره ما   |  RSS   |  جستجوی پیشرفته  
  صفحه اول     ارسال خبر به اندیشه ها     خبرنامه پیامکی  
پنجشنبه، 1 فروردین 1398 - 16:03   
 
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها
 
   آدرس پایگاه های اطلاع رسانی و عضوگیری احزاب  
  قدرت احزاب در آلمان و ضرورت عضویت و تقویت احزاب
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها:
  لیست احزاب جهت عضویت جوانان و ئخبگان
  آدرس پایگاه های اطلاع رسانی و عضوگیری احزاب فعال در ایران
 
   آخرین مطالب  
  فیلم سخنان پخش نشده امام خمینی راجب آزادی غربی!
  قدرت احزاب در آلمان و ضرورت عضویت و تقویت احزاب
  لیست احزاب سیاسی که از وزارت عدلیه جواز فعالیت اخذ نموده اند
  لیست احزاب جهت عضویت جوانان و ئخبگان
  آدرس پایگاه های اطلاع رسانی و عضوگیری احزاب فعال در ایران
  نقش احزاب در توسعه سیاسی کشور؟
  می دانستید شاه اسماعیل صفوی پدری از نژاد کرد و مادری ترک-یونانی داشت؟
  احزاب به تقویت رقبا بپردازند/ کادرسازی؛ کارکرد مثبت حزب
  فیلم زندگینامه شاه اسماعیل صفوی اول
  جلسه نقد آیت الله العظمی منتظری
  نقش احزاب در ملی شدن صنعت نفت
  فیلم سخنرانی دلنشین و آزادی خواهانه ایت الله طالقانی
  صدها کشته و هزاران معلول برای پایان‌دادن به رسمی غلط کافی نیست؟
  فرزند آیت‌الله کاشانی: نفت ملی شد، اما مصدق قانون آن را اجرا نکرد
  در هر مقام، بر لبم آوای یا علی ست
  روزی که شاه عباس بزرگ درگذشت
  فیلم دلنشین سخنرانی دیده نشده آیت الله طالقانی در مدرسه فیضیه
  فیلم رویکرد امام خمینی ره در مواجهه با جنبش آزادی بخش جهان(یاسر عرفات)
  احزاب قوی با حضور افراد شاخص و بانفوذ امکان‌پذیر است
  رئیس‌جمهور: دولت به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل و فصل کند
ادامه آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 90923صفحه نخست » آخرین اخبارچهارشنبه، 22 اسفند 1397 - 08:25
تک روی در نبود احزاب قوی
  
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها:

تهران- ایرنا- هر چقدر به موسوم انتخابات نزدیک می‌شویم، تکاپوی جریان‌ها و جناح‌های سیاسی بیشتر می‌شود. ما می‌بینیم در این ایام جریان‌های سیاسی مشغول تدارک و بازسازی تشکیلاتی برای حضور در انتخابات‌های آینده هستند، درواقع هر بار که به انتخاباتی نزدیک می‌شویم جریان‌ها و جناح‌های سیاسی با آهنگی تند به دنبال وحدت می‌روند اما متاسفانه هنوز نتوانسته به اجماعی فراگیر و وحدت درونی بین نیروهای خود دست یابد.

 

انتقادهایی که به روند فعالیت شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات گذشته وارد بود، نشان از عدم موفقیت این جریان در برخی از سیاست‌ها بود. برخی معتقدند مهم‌ترین عیب آن شخص‌محور بودن‌ شورا بود تا اینکه تشکل‌محور باشد. در ادامه طرح پارلمان اصلاحات نیز در ایجاد وحدت بین تمام نیروهای جریان اصلاحات تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

در مقابل اگر نگاهی به جریان اصولگرا بیندازیم، می‌بینیم که این جریان نیز در رابطه با وحدت درونی تاکنون موفق نبوده است. جناح اصولگرا در انتخابات گذشته با کمک جمنا نیز نتوانست وحدت دورنی بین نیروهای خود ایجاد کند. در همین راستا سید ابراهیم رئیسی شورای وحدت اصولگرایان را پایه گذاشت تا این‌بار او محور اتحاد اصولگرایان باشد. اما در اواخر آذر ماه حمیدرضا ترقی سخنگوی حزب موتلفه اسلامی به صورت تلویحی توقف نشست‌های شورای وحدت اصولگرایان را تایید کرد.

درواقع شورای وحدت اصولگرایان در مهر ماه امسال با صدور نامه‌ای آغاز به کار کرد؛ شورایی با حضور گروه‌های مختلف همسو که در نامه خود به دولت اعلام کرد برای حل مشکلات اقتصادی کشور آماده است.

گفته می‌شد علیرضا زاکانی به عنوان بازوی اجرایی این شورا وظیفه جمع کردن اصولگرایان را برعهده گرفته است و حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، محمد‌باقر قالیباف، سعید جلیلی و محسن رضایی نقش محوری جلسات را بر‌عهده دارند اگر‌چه قالیباف پس از مدتی از این شورا جدا شد و تشکلی با اندیشه‌های نواصولگرایی پایه گذاشت. اما به گفته محمدرضا باهنر بررسی فعالیت‌ها و تلاش‌های اصولگرایان برای اتحاد در چند سال اخیر نشان می‌دهد اصولگرایان هنوز نتوانسته‌اند به اتحادی مستحکم دست یابند و ناچار در هر انتخاباتی در گروه‌های سیاسی کوچک و غیرمقاوم پا به عرصه می‌گذارد. حال سوال این است که چرا جریان‌های سیاسی در ایران تاکنون نتوانسته‌اند به وحدت دورنی در بین همه نیروهای خود برسند؟

**تا زمانی که احزاب قوی شکل نگیرد وحدت درونی ایجاد نمی‌شود
عبدالله ناصری، فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش به «ابتکار» گفت: این ایراد در واقع بر‌می‌گردد به نبود احزاب در درون ساختار سیاسی یک کشور. جریان‌ها و نهادهای سیاسی تا زمانی که احزاب قوی در کشور ما شکل نگیرد همچنان با چنین مشکلاتی روبه‌رو هستند. در جمهوری اسلامی ایران کانون‌های اصلی تاثیرگذار به چیزی به نام حزب اعتقاد ندارند. چون در نظام سیاسی دینی که برگرفته از باورها و آموزه‌های دینی خودش اساسا یک تعریف دیگری از ساختارهای سیاسی نظام دیوان‌سالاری دارد بنابراین این عدم تطابق همیشه باعث می‌شود در کشورهایی مانند ایران خیلی حزب‌پذیری جدی نباشد. آن مقداری هم که صورت می‌پذیرد، اگر بشود نامش را حزب گذاشت اساسا بیشتر با انگیزه‌ها و مشغله‌های کاری شکل می‌گیرند. به بیان دیگر آنها با انگیزه‌های بهرمندی از فضاهای مطلوب‌تر اجتماعی، سیاسی و اقتصادی اساسا فقط شکل می‌گیرند تا بتوانند صندلی‌های قدرت را کسب کنند.

این فعال سیاسی افزود: درواقع دغدغه‌های آموزش فرهنگ ملی برای احزاب موجود در ایران مسئله ثانویه است و نسبت به این مسئله کمتر توجه می‌کنند. ما تا زمانی که احزاب قوی و کارآمد نداشته باشیم وضعیت به همین گونه است. باید توجه داشت که احزاب قوی هم زمانی شکل می‌گیرد که فرهنگ حزبی نهادینه شود.

**کنشگری و منش سیاسی لازمه تشکیل حزب است
عبدالله ناصری با بیان اینکه انگیزه‌های متعددی برای شکل‌گیری احزاب وجود دارد، گفت: باید توجه داشت که در دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب انسان‌ها ابتدا باید روابط کنشگری سیاسی را داشته باشند. بعد مهم‌تر از آن منش سیاسی است که ناشی از ملکه شدن منش‌های اخلاقی در چهره و شخصیت سیاسی است. اگر چنین فردی در درون احزاب اصلی مانند شورای مرکزی و یا شورای سیاسی وجود داشته باشد، آن حزب به راحتی می‌توانند به انسجام و وحدت درونی برسد.

این فعال سیاسی در ادامه افزود: من بارها گفته‌ام در جناح‌ اصلاح‌طلب افرادی مانند آقای بهزاد نبوی که تمام وجود او کنشگری و منش سیاسی است نمونه چنین شخصیتی است. در مقابل در جناح اصولگرا هم افرادی مانند مرحوم عسگراولادی بود که هیچ چیزی را برای خودشان نخواستند. این افراد باید هم از لحاظ تحلیل قدرتمند باشند و اثرگذاری ذهنی بالایی داشته باشند و برای صندلی قدرت تلاش نکنند. مهم‌تر از آن زمانی که به یک چهره شناخته شده تبدیل می‌شوند کماکان بپذیرند که در درون ساختار حزبی کار را دنبال کنند. در چنین شرایطی ما می‌توانیم امیدوار باشیم که احزاب و جریان‌های حزبی به وحدت درونی برسند.

وی گفت: ما می‌بینیم بعد از سال 88 خیلی از دوستان ما که اصلاح‌طلب شدند و سعی کردند خودشان را به مرجع پیوند بدهند بعد از آن دیگر حاضر نشدند مانند سابق در دورن یک حزب کار تشکیلاتی انجام دهند. خودشان به مدد فضای مجازی، یک حزب تک‌نفره تشکیل دادند. بنابراین این دو یعنی یکی‌، کنشگری قدرتمند به این معنا که تحلیل‌ها و نظرات آن فرد اثرگذار باشد. دوم، اخلاق و منش سیاسی داشته باشد که هماهنگ با ارزش‌های انسانی و ملی و دینی باشد.

این فعال سیاسی در پایان خاطرنشان کرد: تا به حال جریان اصلاحات بیشتر در رابطه با وحدت درونی همه نیروهای خود موفق بوده است.

منبع: روزنامه ابتکار؛ 1397.12.20

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
پربحث ترین
 
 
   پایگاه های دیگر  
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما:09125391656 ::  پیوندها ::  نسخه موبایل:09124030118 ::  RSS ::  نسخه تلکس
© اندیشه ها1389
طراحی و اجرا: خبرافزار