سايت خبري تحليلي انديشه ها : پشت‌پرده لغو اكران «رحمان ۱۴۰۰»/ خطاي يك كارگردان، زيان سينماداران
یکشنبه، 25 فروردین 1398 - 11:52 کد خبر:91225
سايت خبري تحليلي انديشه ها: اقدام سازندگان «رحمان ۱۴۰۰» در نمايش نسخه غيرقانوني، باعث توقف اكران اين فيلم شد. سينماهاي كشور كه سال ۹۸ را با گيشه‌اي گرم آغاز كرده بودند، بيشترين زيان را از اين اتفاق مي‌بينند.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 


پشت‌پرده لغو اكران «رحمان ۱۴۰۰»/ خطاي يك كارگردان، زيان سينماداران

 

به نظر مي‌رسد كه حاشيه به جز جداناشدني اكران نوروزي سال ۹۸ تبديل شده است و قرار نيست كه امسال اكران نوروزي سينماهاي كشور به سلامت چند هفته باقي مانده را سپري كرده و به پايان برسد.

اين حواشي از چگونگي انتخاب هفت فيلم براي اكران به دليل تفاوت سليقه‌ها آغاز، سپس با تاخير در شروع اكران همراه و پس از گذر از اتفاقاتي چون سانسور فيلم‌ها و همچنين تعداد متفاوت سالن‌هاي هر فيلم، در تازه‌ترين نمونه به توقف اكران يك فيلم ختم شد، آن هم پرفروش‌ترين فيلم روي پرده، «رحمان ۱۴۰۰».

شنبه ۲۴ فروردين، انتشار خبري مبني بر توقف اكران «رحمان ۱۴۰۰» به كارگرداني منوچهر هادي به دليل نمايش نسخه‌اي غير از نسخه تاييد شده معاونت ارزشيابي و نظارت سازمان سينمايي، فضاي سينماي ايران را در برگرفت. اتفاقي كه حواشي اين فيلم را به نهايت رساند. در واقع اين تصميم به دليل نقض ماده ۱۸ آيين‌نامه نظارت بر نمايش فيلم كه مصوب هيئت وزيران است گرفته شد كه براساس آن هيچ فرد يا نهادي نمي‌تواند در نسخه‌اي كه معاونت ارزشيابي و نظارت سازمان سينمايي تاييد كرده است، دست ببرد و آن را اضافه يا كوتاه كند.

رحمان ۱۴۰۰ چه مسيري را براي اكران طي كرد؟

«رحمان ۱۴۰۰» تازه‌ترين ساخته منوچهر هادي در حوزه سينما به شمار مي‌آيد؛ كارگرداني كه در تلويزيون و شبكه نمايش خانگي هم مانند سينما بسيار پركار است. از همان روزهاي نخست كه اخبار ساخت اين فيلم دهان به دهان چرخيد، عنوان يك فيلم پربحث بر «رحمان ۱۴۰۰» گذاشته شد و دليل آن هم جداي از مضمون كمدي سياسي و اجتماعي آن، حضور بازيگراني چون مهران مديري و محمدرضا گلزار در كنار هم بود.

حواشي اين فيلم به همين جا ختم نشد و يك بام و دو هواي سازندگان فيلم براي حضور در سي و هفتمين جشنواره جهاني فيلم فجر هم بار ديگر اين فيلم را به كانون توجهات بازگرداند كه البته تصميم سازندگان به حضور نداشتن در جشنواره منتهي شد. پس از جشنواره نوبت به اكران نوروزي رسيد و نام اين فيلم هم به عنوان گزينه‌هاي احتمالي به ميان آمد، در نهايت هم قرعه به نام تازه‌ترين ساخته هادي افتاد و نمايش «رحمان ۱۴۰۰» از ۲۵ اسفند در سينماهاي سراسر كشور به سرگروهي سينما ايران آغاز شد.

فيلم هادي به دليل تركيب بازيگران و همچنين مضمون كمدي كه داشت، خيلي زود توانست صدر گيشه را از آن خود كرده و نام خود را به عنوان پرفروش‌ترين فيلم اكران نوروزي امسال مطرح كند.

اين فيلم در يك ماهي از اكرانش سپري شده، در ۱۴۵ سالن به نمايش درآمده است و توانسته به فروش ۲۲ ميليارد و ۳۲۳ ميليون توماني دست پيدا كند و عنوان پرفروش‌ترين و پرمخاطب‌ترين فيلم سال ۹۸ را داشته باشد. حال پس از گذشت يك ماه با عنوان نمايش نسخه غيرقانوني، اكران اين فيلم متوقف شده است كه به بررسي زواياي مختلف آن مي‌پردازيم.چه شد كه رحمان ۱۴۰۰ از روي پرده پايين آمد؟

طبق پيگيري‌هاي خبرآنلاين، معاونت نظارت و ارزشيابي سازمان سينمايي اصلاحات فيلم «رحمان ۱۴۰۰» را به تهيه‌كننده اين فيلم كه علي سرتيپي است، اعلام و او نيز اين اصلاحيه‌ها را به منوچهر هادي منتقل مي‌كند. اما هادي پس از انجام اصلاحيه‌ها، براي چند سالن سينما، نسخه‌اي غير از نسخه موردنظر معاون نظارت و ارزشيابي را ارسال مي‌كند؛ اقدامي كه خلاف ماده ۱۸ آيين‌نامه نظارت بر نمايش فيلم است و باعث پايين كشيده شدن فيلم «رحمان ۱۴۰۰» از پرده شد. 

در واقع سازندگان فيلم، با اقدامي ناشيانه، فيلم خود را دچار بحران كردند، آن هم نسخه‌اي كه به گفته غلامرضا فرجي، سخنگوي شوراي صنفي نمايش، تنها در سالن‌هاي محدودي به نمايش درآمده و اين اتفاق فراگير نبوده است. 

پيگيري‌هاي ما حاكي از آن است كه اين نسخه غير مجاز در چند سالن معدود از جمله سينما كورش و ايران  به نمايش درآمده است و در ساير سينماها نسخه اصلي اين فيلم كه مجوز سازمان سينمايي را دارد، اكران شده است.

نكته جالب توجه ديگر اين است كه حوزه هنري در سينماهاي خود چون پرديس سينمايي آزادي، سينما هويزه مشهد، سينما استقلال و... «رحمان ۱۴۰۰» را به صورت خودسرانه حدود هفت دقيقه كوتاه كرده است و نسخه مختص خود را براي مخاطبان به نمايش گذاشته است.

تعهدي كه براي نخستين بار زير پا گذاشته شد

نكته‌ حائز اهميت درباره اين موضوع، زير پا گذاشتن تعهدي است كه تهيه‌كننده و پخش كننده فيلم‌ها همواره در تمام اين سال‌ها به نسخه اصلاح شده فيلم‌هايشان توسط معاونت نظارت و ارزشيابي سازمان سينمايي داشتند، در واقع اقدام صورت گرفته توسط سازندگان «رحمان ۱۴۰۰» و وفادار نبودن به نسخه اصلاح شده سازمان سينمايي براي نخستين بار رخ داده است.

همانطور كه محمدرضا فرجي، مديركل سينماي حرفه‌اي سازمان سينمايي هم اعلام كرد، تا به امروز معيار صدور پروانه نمايش بر حرفه‌اي بودن تهيه‌كننده و پخش كننده و تعهدشان بوده است و هيچ يك از تهيه‌كنندگان يا پخش‌كنندگان تا به امروز دست به چنين اقدام خلافي نزده بودند.

ضمن آنكه در مقابل حجم گسترده سينماها در كشور، همچنين تعدد سانس‌ها و فيلم‌هاي روي پرده، اينكه معاونت نظارت و ارزشيابي سازمان سينمايي كارشناسان خود را هر روز به همه سينماها فرستاده تا نسخه به نمايش درآمده فيلم را مورد ارزيابي قرار دهند، شدني نيست.

با اين حال، اقدام قاطعانه سريع و موثر سازمان سينمايي در توقف اكران فيلم سينمايي «رحمان ۱۴۰۰» به دليل تخلف در نمايش نسخه غيرقانوني پرفروش و پرمخاطب‌ترين فيلم امسال باعث مي‌شود تا از اين پس ديگر سينماگران وسوسه نشوند كه نسخه‌اي غير از نسخه مورد تاييد سازمان سينمايي را در سينماها به نمايش درآورند و بدين ترتيب از فراگير شدن اين تفكر و اشاعه آن جلوگيري كرده است.سازندگاني كه ضرر نكردند و سينماگراني كه متضرر شدند

در نهايت نكته‌اي كه بسيار بايد به آن توجه كرد، متضرر شدن سينماداراني است كه فيلم سينمايي «رحمان ۱۴۰۰» كه پرفروش هم بوده است را بايد از جدول نمايش خود كنار بگذارند و بدين ترتيب بخش قابل توجهي از فروش خود را از دست خواهند داد، در واقع اقدام غيرحرفه‌اي و خطاي منوچهر هادي بدون آنكه ضرري را متوجه او و صاحبان فيلم كند، سينماداران را متضرر كرد.

صاحبان فيلم «رحمان ۱۴۰۰» با توجه به فروشي كه اين فيلم در طي يك ماه اكران به دست آورده است، يعني بيش از ۲۲ ميليارد تومان، نه تنها ضرري نكردند بلكه اصل پول‌شان كه براي اين فيلم هزينه كرده بودند (حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از فروش فيلم) نيز بازگشته و در واقع نمي‌توانند مدعي اين باشند كه توقف اكران، آن‌ها را متضرر كرده است. اين فيلم به تنهايي در پرديس سينمايي كورش با مديريت علي سرتيپي، ۲ ميليارد و  ۳۱۴ ميليون تومان فروخته است. 

البته در ميان هستند كساني كه از توقف اكران اين فيلم سود برده‌اند و آن صاحبان ساير فيلم‌هاي روي پرده هستند چرا كه طبق اعلام سخنگوي شوراي صنفي نمايش سالن‌هايي كه در اختيار اين فيلم بوده‌اند، در ميان شش فيلم ديگر روي پرده توزيع مي‌شوند، به همين دليل «متري شيش و نيم» به كارگرداني سعيد روستايي كه نزديك‌ترين تعقيب كننده «رحمان ۱۴۰۰» تا به امروز بوده است با خروج اين فيلم از چرخه اكران فرصت خوبي را در اختيار دارد تا فروشش را افزايش بدهد و حتي عنوان پرفروش ترين فيلم امسال را هم از آن خود كند.

«چهار انگشت» به كارگرداني حامد محمدي ديگر فيلمي است كه مي‌تواند از فرصت كنار رفتن «رحمان ۱۴۰۰» بهره ببرد، چرا كه دومين فيلم كمدي پرفروش اكران نوروز به شمار مي‌آيد و با خارج شدن پرفروش‌ترين فيلم كمدي چرخه اكران، اين فرصت را پيدا مي‌كند تا علاقه‌مندان به سينماي طنز و كمدي را به سمت خود بكشاند و از ظرفيت آن‌ها براي افزايش فروش خود بهره ببرد.

در اين ميان فيلم «غلامرضا تختي» ساخته بهرام توكلي هم با در اختيار گرفتن بخشي از سالن‌هاي «رحمان ۱۴۰۰» اين فرصت را پيدا مي‌كند تا اوضاع نه چندان مساعد فروش خود را بهبود ببخشد.